Jenkkifutissarjoja ei tulla pelaamaan tällä kaudella alkuperäisessä muodossaan

Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon liittohallitus on päättänyt, että jenkkifutissarjoja ei tulla pelaamaan kaudella 2020 alkuperäisessä muodossaan. Vaahteramalja pyritään pelaamaan suunnitellusti syyskuussa
Miesten Vaahteraliigan ja I-divisioonan tilannetta ja eri ratkaisuvaihtoehtoja on käsitelty aiemmin sarjapalavereissa. Tämänhetkisen oletuksen mukaan sarjojen käynnistyminen ajoittuu aikaisintaan heinäkuun lopulle, tai elokuun alkuun. Lopullinen aikataulu on riippuvainen valtiovallan koronaepidemian rajoittamiseen tähtäävistä päätöksistä.
Päätös merkitsee käytännössä sitä, että sarjat tullaan pelaamaan lyhennettyinä. Muilta osin sarjoissa noudatetaan voimassa olevia sääntöjä. Päivitetyn suunnitelman mukaan runkosarjoista tullaan pelaamaan puolikas. Alkuperäisessä suunnitelmassa Vaahteraliiga ja I-divisioona olisi pelattu kaksinkertaisina sarjoina. Tavoitteena on edelleen pelata Vaahteramalja Lahdessa 12.9.2020.
Ennen sarjojen aloittamista, tullaan seuroille varaamaan aikaa joukkueharjoittelulle. Amerikkalaisen jalkapallon turvallinen pelaaminen edellyttää riittävää yhteiskuvioiden harjoittelua koko miehistön voimin. Tarkkaa ajankohtaa harjoitusten turvalliselle käynnistämiselle ei ole lukittu ja lopulliset päätökset ovat riippuvaisia viranomaisten kokoontumisohjeista.
Miesten Vaahteraliigan ja I-divisioonan seuraavat sarjapalaverit pidetään lauantaina 2. toukokuuta. Palaverissa tarkastellaan tilanteen kehittymistä ja suunnitelman toteutuskelpoisuutta ajantasaiseen koronatietoon perustuen.
Muiden sarjojen osalta SAJL:n hallitus tekee päätöksiä seuraavassa kokouksessaan 16. huhtikuuta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa