Pesäpallolla tiukka tavoite aikaan jälkeen koronan: ”Haluamme olla se laji, joka avaa ensimmäisenä”
Kuva: Juha Tamminen
Koronatilanne hyydytti pahasti talvisarjat ratkaisuvaiheisiinsa ja ns. kesäsarjojen osalta kauden alku puolestaan venyy vielä tuntemattomaan ajankohtaan. Suunnitelmia tehdään kuitenkin koko ajan erilaisten vaihtoehtojen varalle.
Ennen kaikkea jalkapallon Veikkausliiga ja pesäpallon Superpesis odottavat vihreän valon pilkahdusta. Sarjat halutaan luonnollisesti käyntiin heti kun järkevästi on mahdollista. Pesäpallonkaan osalta päivämääriä ei luonnollisesti voida lyödä lukkoon, mutta tavoite on selkeä.
– Olemme laittaneet hiljaisen tavoitteen, että haluamme olla se laji, joka avaa ensimmäisenä. Olemme tehneet taustalle erilaisia, vähän niin kuin liukumamalleja, Superpesiksen urheiluyksikön johtaja Mikko Huotari kertoo Ilkka-Pohjalaisen haastattelussa.
Huotarin mukaan vaihtoehtoisia tapoja kauden aloittamiselle on mietitty useita.
– Kykenemme lähtemään aika ketterästikin liikkeelle ja reagoimaan sen mukaan, voidaanko pelejä pelata lainkaan, voidaanko niitä pelata jollakin järjestelmällä pienemmälle yleisölle tai pystytäänkö luomaan sellainen malli, jossa ne pelataan tyhjille katsomoille vai missä vaiheessa katsojat saavat tulla.
Huotari painottaa samalla, että kyse ei ole pelkästään pääsarjoista. Etenkin jos kauden alku venyy, huomioon pitää ottaa koko sarjajärjestelmän tarpeet.
– Periaatteemme on ”kaikkien pesistä” eli koitamme järjestää mahdollisimman superpesiksen lisäksi mahdollisimman hyvin ykköspesikset, suomisarjat ja nuorten sekä lasten pesikset. Sehän tarkoittaa käytännössä, että koko kokonaisuuden täytyy toimia, Huotari sanoo.
Superpesisseuroille on kerrottu suunnitelmista, joiden mukaan kausi alkaisi 1. heinäkuuta, mutta toiveissa on edelleen päästä liikkeelle jo kesäkuun puolella.
LUE MYÖS:
- Potkut! Kaleva: Lipon naisten pelinjohtaja kosketteli pelaajaa – sai heti muualta töitä
- Ampumahiihtäjä Tero Seppälä meni naimisiin – upeat hääkuvat julki
- Tapio Pulkkasen hurja vire jatkuu – loistopäivä toi unelman entistä lähemmäs
- Mikko Rantanen hirmu vireessä – Buffalo jäi täysin aseettomaksi
- Jere Karalahti palaa kehään – vastaan asettuu tuttu mies vuosien takaa
- Norjan hiihtotähti sivuun maajoukkueleiriltä – taustalla vaikea tilanne
- Ylen hiihtoasiantuntija jättää tehtävänsä – lähes kymmenen vuoden jakso päättyy
- IS: Ella Junnila vaihtoi nimensä – näin hänet tunnetaan nyt!
- Susanna Penttilältä härski viesti Suomen tähtihiihtäjälle: ”Koko joukkue nuoria hiihtäjiä”
- Viivi Lehikoisen kisakesä jäi yhteen starttiin – nyt hän kertoo toiveestaan
- Norjan hiihtotähti sivuun maajoukkueleiriltä – taustalla vaikea tilanne
- IS: Ella Junnila vaihtoi nimensä – näin hänet tunnetaan nyt!
- Viivi Lehikoisen kisakesä jäi yhteen starttiin – nyt hän kertoo toiveestaan
- Susanna Penttilältä härski viesti Suomen tähtihiihtäjälle: ”Koko joukkue nuoria hiihtäjiä”
- Ylen hiihtoasiantuntija jättää tehtävänsä – lähes kymmenen vuoden jakso päättyy
- Jere Karalahti palaa kehään – vastaan asettuu tuttu mies vuosien takaa
- Suomen hiihtohuollossa kiinnostava käänne – entinen pomo tekee paluun
- Tämä kirvelee! Suomi niukasti ulos MM-kisoista – Venäjä mukana
- Suomen entinen hiihtotähti hurjassa vireessä uudessa lajissa – nyt tähtäimessä on jopa maailmanmestaruus
- Lindsey Vonn: jättimäinen uutinen!