”Missä naiset ovat?” – Ruotsin hiihtovalmennuksessa kuohuu muutenkin ja nyt asiasta tuli jo tasa-arvokysymyskin

Ruotsin hiihtomaajoukkueiden valmennuspuolella ovet ovat käyneet tiuhaan tahtiin kevään mittaan ja liikennettä on ollut ennen kaikkea ulospäin. Ruotsi esitteli nyt uudet valmennusryhmänsä ja ainoastaan Magnus Ingessonia voi kutsua kokeneeksi näissä ympyröissä.
Uutta väriä on valmennuksen lisäksi maajoukkuejohdossa sekä Daniel Fåhraeusin että Anders Byströmin astuttua tehtäviinsä vasta hiljattain. Miten kaksikon nimeämät valmentajat tehtävissään menestyvät jää nähtäväksi, mutta paljon kysymysmerkkejä kevään kuohunnan jälkeen on edelleen ilmassa.
Eikä Ruotsi olisi Ruotsi, ellei soppaan sekoitettaisi lisämausteeksi vielä tasa-arvokysymyksiä. Nopeasti pantiin merkille, että koko maajoukkueen valmentajakaaderista löytyy vain kaksi naista: Ida Ingemarsdotter ja Martina Höök, jotka työskentelevät yhdessä ns. kehitysryhmän eli tulevien lupausten valmentajana.
– Missä naiset ovat? Se on osin yhteiskunnallinen ongelma, niin vain on. Olen itse työskennellyt energia-alalla ja siellä naisia on johtotehtävissä vähän. Urheilun maailmassa ongelma on ihan yhtä iso, Fåhraeus totesi SVT Sportille.
– Olemme keskustelleet ainakin neljän naisen kanssa valmennusryhmien valinnoista, mutta eri syistä vastaukset ovat olleet kieltäviä. Monessa yhteydessä kyse on perhetilanteesta.
Fåhraeusilla on varmasti muitakin ratkottavia kysymyksiä tällä hetkellä, mutta tasa-arvoasiaan hän tarttui ainakin tarmolla.
– On aika tehdä tälle jotain yhteiskunnassa. En tiedä miten, mutta meidän on lähestyttävä kysymystä tosissaan ja lopetettava puhuminen – ja tehtävä jotain.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille