Suomelle historiallisesti ensimmäistä kertaa myönnetty kilpailu nimetty lajivaikuttajan mukaan – ”Olemme iloisia”
Kuva: Getty Images
Suomelle ensimmäistä kertaa myönnetyn muodostelmaluistelun Challenger-sarjan kilpailun nimi on julkaistu. Turussa 14.–17. tammikuuta 2021 järjestettävän kilpailun nimeksi tulee Marie Lundmark Trophy. Nimellä halutaan kunnioittaa suomalaisen Marie Lundmarkin tekemää määrätietoista työtä suomalaisen ja kansainvälisen muodostelmaluistelun eteen.
Tšekkoslovakiassa syntynyt Lundmark aloitti taitoluistelu-uransa yksinluistelijana ja jäätanssijana. Hän muutti Suomeen vuonna 1968, jatkoi uraansa valmentajana, tuomarina ja sittemmin ylituomarina. Suomen Taitoluisteluliiton puheenjohtajana hän on toiminut kahteen otteeseen vuosien 1993 ja 2002 välissä ja Suomen Olympiakomitean hallituksessa vuosina 1996–2004.
Muodostelmaluistelun kehittämiseen Lundmark tarttui lajin rantautuessa Yhdysvalloista Suomeen 1980-luvun puolivälissä. Vuonna 1994 hänet valittiin Kansainvälisen luisteluliiton (ISU) ensimmäiseen muodostelmaluistelun tekniseen komiteaan, jonka tavoitteena oli saada laji MM-kelpoiseksi. Tämä toteutui kuusi vuotta myöhemmin. ISU:n hallituksessa taitoluistelun kehittäjänä ja etujen vaalijana hän on toiminut vuodesta 2002. Lundmarkilla on ollut iso rooli muodostelmaluistelun tavoitellessa olympiakelpoisuutta.
Marie Lundmarkin tekemä työ on palkittu Opetus- ja kulttuuriministeriön Pro Urheilu -mitalilla vuonna 2010, ja lisäksi hänet on nimetty Suomen urheilun lähettilääksi Suomen Urheilugaalassa vuonna 2016. ISU:n ohella Lundmark vaikuttaa edelleen Suomen Taitoluisteluliiton hallituksen jäsenenä.
Suomen Taitoluisteluliiton puheenjohtaja Laura Raitio iloitsee historiallisen tapahtuman myöntämisestä Suomeen ja Turkuun. Tapahtuman nimeäminen Marie Lundmarkin mukaan tuntui luontevalta vaihtoehdolta.
– On hienoa, että ISU myönsi tämän kansainvälisesti arvostetun muodostelmaluistelukilpailun Suomen Taitoluisteluliitolle. Olemme lisäksi iloisia siitä, että voimme tuoda tapahtuman juuri Turkuun, jonka sijainti maan ja meren välissä, Itämeren rannikolla, on varmasti lajin kansainvälisillekin faneille erinomainen matkakohde, Raitio sanoo.
– Marie Lundmarkin saavutukset niin suomalaisen kuin kansainvälisen lajikehityksen eteen ovat kiistattomat. Emme halunneet jättää käyttämättä ainutlaatuista mahdollisuutta nimetä tämä, toivottavasti tulevaisuudessa monivuotinen, tapahtuma hänen mukaansa.
Suomen Taitoluisteluliiton isännöimän tapahtuman paikallisena tukena toimii Kaarinan Taitoluistelijat ry ja Turun kaupunki.
– Olemme iloisia, että pääsemme toteuttamaan urheilun suurtapahtumaa kansallisena ja seudullisena yhteistyönä. Muodostelmaluistelukilpailu täydentää korkeatasoisten kansainvälisten kisatapahtumien kattausta Turussa yleisurheilun Paavo Nurmen kisojen ja triathlonin Challenge Turku -kilpailun rinnalla. Toivotamme joukkueet tervetulleiksi Turkuun ja tutustumaan kaupunkimme lisäksi alueemme upeaan talviseen saaristoon, sanoo Turun kaupungin yhteysjohtaja Antti Kirkkola.
Lähde: Turun kaupunki
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Wilma Heltelän kilpakumppanilta raju päätös – ”mielenterveys tulee ensin”
- Olympialaisissa kilpaillut huippu-urheilija kuoli traagisesti – järkyttävä onnettomuus
- Huima suoritus Malesiassa: suomalainen taisteli maailmanmestariksi
- Suomalaismoukaroijan kausi katkesi karulla tavalla – nyt tuli surullinen ilmoitus
- Ruotsin hiihtotähdet loistavat poissaolollaan – hiihtopomolta tyly viesti
- Hurja vire jatkuu – Emma Tainio tykitti uuden ennätyksen
- Tero Pitkämäen pojat murskasivat vastustajat – kaksoisvoitto ylivoimaisesti
- Malla Hämäläinen älytön suoritus – Suomen ennätys murskaksi Leppävaarassa
- Riitta-Liisa Lassilan elämässä uusi suuri rakkaus – uusi tulokas hurmaa seuraajat
- Venäläishiihtäjä lähetti uhmakkaan viestin Ruotsiin – kova väite tulevasta
- Ampumahiihtäjä vei voiton huippuhiihtäjien nenän edestä – ”En ihan näin hyvää odottanut”
- Tero Pitkämäen pojat murskasivat vastustajat – kaksoisvoitto ylivoimaisesti
- Riitta-Liisa Lassilan elämässä uusi suuri rakkaus – uusi tulokas hurmaa seuraajat
- Olympiaurheilijasta tohtoriksi – entinen painonnostaja rakentaa uutta uraa
- Ilona Mononen teki sen taas – murskasi ennätyksensä yli seitsemällä sekunnilla
- Venäläishiihtäjä lähetti uhmakkaan viestin Ruotsiin – kova väite tulevasta
- Malla Hämäläinen älytön suoritus – Suomen ennätys murskaksi Leppävaarassa
- Suomalaisjuoksija hurjasteli uransa kovimman ajan – pettymys iski heti maalissa
- Sydänoperaatiosta toipunut MM-mitalisti loukkaantui rajusti harjoituksissa
- Suomen hiihtotähdet ottivat mittaa toisistaan SkiRun Challengessa – naisissa nähtiin yllätysmitalisti