Ruotsin hiihtotoivo hakee lisävauhtia selkäoperaation jälkeen – ”30 sekuntia nopeammin ja voin voittaa”
Kuva: Juha Tamminen
Vuonna 2016 maailmancupin osakilpailussa Davosissa seitsemänneksi 30 kilometrillä sijoittunut Jens Burman nousi tuolla hiihdollaan 21-vuotiaana kertaheitolla Ruotsin hiihdon suurimmaksi tulevaisuuden toivoksi. Sen jälkeen on kuitenkin ollut vaikeampaa – tähän saakka.
Seitsemäs sija maailmancupissa on edelleen Burmanin paras sijoitus. Vauhtia ovat hidastaneet vuosikausia jatkuneet selkävaivat, jotka saatiin viimein selätettyä reilu vuosi sitten. Burman kävi välilevyoperaatiossa ja on toipilasajan jälkeen päässyt pitkästä aikaa harjoittelemaan täydellä teholla.
– Kun nyt on pystynyt harjoittelemaan koko vuoden normaalisti, keho on saanut paljon enemmän perusharjoitusta. Sitä myötä tulee myös yleisesti ottaen vahvemmaksi, Burman toteaa SVT Sportille.
– Jos hiihdän 30 sekuntia nopeammin, voin olla palkintopallilla tai jopa voittaa. Kyse on todella pienistä marginaaleista ja jos vain voi olla hiukan nopeampi ja hiukan räjähtävämpi, sekunteja voi pudottaa useissa kohdin matkaa.
Burman uskoo, että todellinen läpimurto maailman huipulle voisi olla edessä tulevana talvena. 25-vuotiaalla hiihtäjällä on vielä useita vuosia jäljellä tavoitella menestystä.
– Toivon että se tapahtuu ensi talvena, ehdottomasti. Sen takia töitä teen. Tuntuu ettei paljon enää puutu viimeisestä askeleesta kohti palkintopallia. Jos kaikki osuu kohdilleen ja kehityksessä on tosiaan otettu pikku loikka, uskon että ensi kausi voi olla se kausi. Siihen tähtään.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen moukarikuningattaret ottivat yhteen – Silja Kosonen tykitti voittoon
- Wilma Heltelän kilpakumppanilta raju päätös – ”mielenterveys tulee ensin”
- Olympialaisissa kilpaillut huippu-urheilija kuoli traagisesti – järkyttävä onnettomuus
- Huima suoritus Malesiassa: suomalainen taisteli maailmanmestariksi
- Suomalaismoukaroijan kausi katkesi karulla tavalla – nyt tuli surullinen ilmoitus
- Ruotsin hiihtotähdet loistavat poissaolollaan – hiihtopomolta tyly viesti
- Hurja vire jatkuu – Emma Tainio tykitti uuden ennätyksen
- Tero Pitkämäen pojat murskasivat vastustajat – kaksoisvoitto ylivoimaisesti
- Malla Hämäläinen älytön suoritus – Suomen ennätys murskaksi Leppävaarassa
- Riitta-Liisa Lassilan elämässä uusi suuri rakkaus – uusi tulokas hurmaa seuraajat
- Ampumahiihtäjä vei voiton huippuhiihtäjien nenän edestä – ”En ihan näin hyvää odottanut”
- Tero Pitkämäen pojat murskasivat vastustajat – kaksoisvoitto ylivoimaisesti
- Riitta-Liisa Lassilan elämässä uusi suuri rakkaus – uusi tulokas hurmaa seuraajat
- Olympiaurheilijasta tohtoriksi – entinen painonnostaja rakentaa uutta uraa
- Hurja vire jatkuu – Emma Tainio tykitti uuden ennätyksen
- Venäläishiihtäjä lähetti uhmakkaan viestin Ruotsiin – kova väite tulevasta
- Ilona Mononen teki sen taas – murskasi ennätyksensä yli seitsemällä sekunnilla
- Suomalaismoukaroijan kausi katkesi karulla tavalla – nyt tuli surullinen ilmoitus
- Malla Hämäläinen älytön suoritus – Suomen ennätys murskaksi Leppävaarassa
- Suomen huippu-urheilijat ottivat toisistaan mittaa mökkiolympialaisissa – video leviää