Maailman parhaat vaihtavat seuraa! – Suomalaiskaksikko jatkaa silti salibandya Uumajassa
Kuva: Juha Tamminen
Maailman parhaat salibandypelaajat Oona Kauppi ja Veera Kauppi jatkavat uraansa Uumajassa. Edelliset kaksi kautta nyt sarjapaikastaan luopunutta IKSUa edustaneiden superkaksosten uusi seura on Thorengruppen IBK.
– Uumaja on monessa mielessä hyvä urheilukaupunki, jossa riittää harjoittelupaikkoja ja laadukkaita kuntosaleja. On Umeå Energia Areena, ja kaikki on tämän kokoisessa kaupungissa lähellä, Thorengruppen haluaa nyt panostaa naissalibandyyn, mutta samalla uumajalaiset tuntuvat myös välittävän salibandysta ja urheilusta, mikä tuo lisämotivaatiota, Veera Kauppi sanoo Salibandyliiton sivuilla.
Maailman parhaaksi pelaajaksi 2017 ja 2018 arvostettu Veera Kauppi on voittanut Ruotsin liigan pistepörssin kahdesti peräkkäin tehtyään 57 ottelussaan huikeat 184 tehopistettä. Oona Kaupin 55 ottelun saldo on 110 pistettä, ja viime joulukuun MM-kisoissa hän otti entistä isompaa vastuuta Veeran sairastettua puolivälierän ja välierän. Kotiin tuomisina oli kisojen arvokkaimman pelaajan kultainen kenkä.
Kauppien koronakausi päättyi kabinetissa jaettuun maan mestaruuteen, kun IKSUn ykköstila vahvistettiin runkosarjavoiton perusteella. Ruotsin liigan loppuottelu Globenissa heiltä on vielä kokematta, ja tavoitteena liiganousija Thorengruppenin väreissä onkin finaalivoitto ja Ruotsin mestaruus.
– Todellakin. Emme laske viime kauden kultaa mestaruudeksi vaan haluamme voittaa pelaamalla, joten kaikki pistetään peliin, jotta pelaamme ensi keväänä Globenissa, Oona Kauppi vakuuttaa.
Lähde: Salibandy.fi
LUE MYÖS:
- Nuori kiinalaistähti teki jälleen historiaa – ”Olen todella innoissani ja onnellinen”
- Lentopallon EM-kisat 2026: Aikataulu, ottelut, tv
- Jokereissa pakka uusiksi – Tomek Valtonen pudotti kolme uutta hankintaa
- Ennätyskausi jätti hampaankoloon – Emilia Karell kertoo nyt miksi
- Urheilucast: Jori Lehterälle viritellään siirtoa Liigan jättiseuraan – ”Aina saa olla aktiivinen”
- Lotta Kemppinen yllätti treenivideollaan – julkaisu räjähti suosioon
- Norjalainen juoksutähti kuoli järkyttävässä onnettomuudessa
- Norjan hiihdossa kuohuu taas – huippuhiihtäjältä raju syytös valmentajan toiminnasta
- Oho! Esko Eerikäinen hyppää häkkiin – tässä vastustaja
- Ella Junnilan elämässä suuri käänne – julkaisi kuvat hääpäivästään
- Suomeen MM-pronssia! – lämpötila kohosi jopa 37 asteeseen
- Lauri Vuorinen nousi mestariksi – finaalissa kaikki näytti hetken synkältä
- Ella Junnilan elämässä suuri käänne – julkaisi kuvat hääpäivästään
- Oho! Esko Eerikäinen hyppää häkkiin – tässä vastustaja
- Norjan hiihdossa kuohuu taas – huippuhiihtäjältä raju syytös valmentajan toiminnasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle viritellään siirtoa Liigan jättiseuraan – ”Aina saa olla aktiivinen”
- Kalle Palander ottaa hurjan haasteen vastaan – yllätys oli melkoinen
- Kööpenhaminassa nähtiin hurja näytös – uusi maailmanennätys
- Suomi nousi vaikeuksien kautta voittoon – Severi Savonsalmi laukoi suorat sanat
- Nuori suomalaislupaus räväytti – Mette Korhonen vei naisten SM-kullan