Takareisi petti konkarijuoksijan SM-kisoissa
Kuva: Getty Images
Johanna Peiponen voitti maastojuoksun SM-kilpailujen historian ensimmäisen naisten 10 kilometrin kilpailun. Hän karkasi ylivoimaiseen voittoon, kun Annemari Kiekara keskeytti jo alkumatkasta vasemmassa takareidessä tuntuneen kivun takia.
– Kaksi kertaa kuuntelin, kun takaa ei kuulunut hengitystä ja jouduin kerran kääntymään ja katsomaan, mihin Kiekara jäi ja olenko oikealla reitillä, Peiponen kertoo Suomen Urheiluliiton verkkosivuilla.
Puolimaratonin MM-kilpailuihin valittu Kiekara on kamppaillut takareisivaivojen kanssa pitkään ja jätti kilpailun kesken, koska ei halunnut ottaa riskiä loukkaantumisesta.
– Se on nykyään aina sama, kun juoksen epäpitävällä alustalla. Maantiellä kun saa hyvän pidon se on eri asia. Tuntuu, ettei takareidestä nyt mennyt mitään, se vaan tuntui ja Mika (Kiekara) sanoi jo ennen kilpailua, että tulee pois jos tuntuu mitään, Kiekara toteaa.
Peiponen lähti kärkeen heti alussa ja voitti ajalla 35.49. Janica Rauma oli toinen reilun minuutin voittajalle jääneenä ja Nina Chydenius kolmas seitsemän sekuntia kärjestä.
– Kokeilin kierros ennen maalia, mitä tapahtuu, jos päästelen alamäen rennosti. Totesin ettei viimeisellä kierroksella tuossa viimeisessä alamäessä tarvitse kuin pästää käsijarrusta irti ja saan sen verran eroa, että pystyn juoksemaan lopun aika turvallisesti.
Rauma ja Peiponen pitivät reittiä hyvänä,
– Oli aika juostava reitti. Mössökohdat olivat niin lyhyitä, ettei niissä ehtinyt väsyä, Rauma sanoo.
Mikkelin Kilpa-Veikkojen Taru Häyrinen oli neljäs ja uudelleen kansalliseen kärkeen palanneet Oona Kettunen ja Mira Tuominen viides ja kuudes.
Lähde: Yleisurheilu.fi
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Silja Kosonen teki sen! Upea heitto siivitti suomalaisen Euroopan mestariksi
- Nuori suomalaislupaus avasi karun pettymyksen – ”Kivuliain sijoitus”
- Antti Sainion EM-urakka päättyi karuun välierään – finaalipaikka jäi hurjan rajan taakse
- Birminghamin EM-kisoissa karu näky: katsomot ammottavat tyhjyyttään
- IL: Pelottavia uutisia Silja Kososen haastajille – asiantuntija ällistyi näkemästään
- Saga Andersson murtui täysin EM-karsinnan jälkeen – taustalla tutut painajaismuistot
- Suomalaisaituri ei niellyt EM-juoksun olosuhteita purematta – tykitti vihjailun someen
- Saksalaissprintterin EM-pronssi vaarassa – taustalla doping-epäily
- SuomiUrheilu seuraa: Silja Kososelle EM-kultaa!
- Ice Cage 8: Aikataulu, ottelijat, Live Stream, liput
- Mitalitili auki? EM-kisat 12.8.2026: Aikataulu, ohjelma, tv, suomalaiset
- Miesten moukarimestari varoitti Silja Kososta – EM-finaalissa täytyy varoa yhtä asiaa
- IL: Pelottavia uutisia Silja Kososen haastajille – asiantuntija ällistyi näkemästään
- LIVESEURANTA: EM-kisojen toinen kilpailupäivä – näin suomalaiset suoriutuivat
- IS: Kimmo Kinnunen ei päästänyt superlupausta Seppo Rädyn luokse: ”Sinne et mene”
- SuomiUrheilu seuraa: Silja Kososelle EM-kultaa!
- Yleisurheilun EM-kisat 11.8.2026 – päivän suomalaiset, aikataulu, tv-lähetykset
- Emilia Kangas jakoi julman viestin somessa – vastaus oli hyytävän tyyni
- IL: Alisa Vainio lähtee EM-maratonille suursuosikkina – asiantuntija heitti kylmän arvion
- Suomalaisaituri ei niellyt EM-juoksun olosuhteita purematta – tykitti vihjailun someen