F-liigan kuukauden pelaajat valittu – ”Kolme hattutemppua kolmeen peliin on todella loistava suoritus”
Kuva: Juha Tamminen
Salibandyn kuukauden pelaajiksi on valittu F-liigassa Classicin Nico Salo ja FBC Loiston Laura Pakarinen sekä Divarissa O2-Jyväskylän Markus Manninen.
– Nico Salo johtanut Classicin ykköskenttää kiitettävästi joukkueen voittaessa Super Cupin ja aloittaessa F-liigan neljällä voitolla, miesten maajoukkueen päävalmentaja Petteri Nykky naulaa.
Nokian KrP:n kaataminen Super Cupissa sai F-liigan alkukiihdytyksessä jatkokseen voitot Welhoista, TPS:stä, OLS:sta ja Nurmon Jymystä, ja Nico Salo, 26, on tehnyt syksyn liigaotteluissa kaksi maalia ja syöttänyt neljä. Eilinen kotiottelun Jymyä vastaan oli Salon kahdessadas liigan runkosarjassa.
FBC Loiston 20-vuotias hyökkääjä Laura Pakarinen on tehnyt kolmessa ottelussa neljä maalia ja syöttänyt neljä, kun keväällä tasolohko A:han noussut Loisto on aloittanut kauden loistavasti kaatamalla EräViikingit ja TPS:n. PSS:aa vastaan Loisto taipui vasta viime hetken maalilla.
– Puolustuspelissä on vielä paljon kehitettävää, mutta hyökkäyssuuntaan Laura Pakarinen on jatkuvasti vaarallinen ja myös tehokas, maajoukkueen päävalmentaja Lasse Kurronen analysoi.
Divarin kuukauden pelaaja, O2-Jyväskylän 27-vuotias hyökkääjä Markus Manninen, aloitti kauden sensaatiomaisesti tekemällä jokaisessa kolmessa ottelussa hattutempun, kun ”Ampparit” kaatoivat Pirkat, LNM:n ja Hawksin.
– Hienoa, että viime kaudella puolustajasta hyökkääjäksi kesken kauden nostettu Makke on vakiinnuttanut paikkansa divarin aivan parhaiden maalintekijöiden joukossa, O2-Jyväskylän päävalmentaja Joonas Kaasalainen hehkuttaa.
– Markuksen maalimäärien salaisuus on valtava nälkä maalin tekemiseen, joka vain kasvaa kasvamistaan. Lisäksi mies omaa myös loistavan laukauksen. Kolme hattutemppua kolmeen peliin on todella loistava suoritus. Eiköhän ”Makkelta” nähdä myös lisää kihautuksia kauden edetessä.
Salibandyn F-liigan miesten ja naisten kuukauden pelaajien valinnasta vastaavat maajoukkuevalmentajat. Divarin kuukauden pelaaja valitaan sarjan valmentajien äänestyksellä.
Lähde: Saibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- HS: Alisa Vainio puhui rakkauselämästään
- Tämä näky oli liikaa – Lotta Harala hyväksyi karun totuuden elämästään
- Se oli siinä: Suvi Minkkinen heitti nyt hyvästit
- Ronnie O’Sullivanin ystävä latasi nyt suoraa tekstiä miehestä
- Ristomatti Hakola joutui nöyryyttävään tilanteeseen – nämä sanat päättivät keskustelun saman tien
- Anne Kyllönen täysi vastaantulija – Sami Jauhojärveltä saman tien brutaalit sanat
- Suuri mies on poissa – HS: Suomalainen urheilulegenda on kuollut
- Suomen A-maajoukkueen naishiihtäjä suhteessa valmentajansa kanssa
- Kohta jysähtää? Antti Tuiskulta rajua vihjailua Ylelle
- Yläosa pois – Kristiina Mäkelän kilpasisko yllätti rohkeilla kuvillaan
- Suomen A-maajoukkueen naishiihtäjä suhteessa valmentajansa kanssa
- Se oli siinä: Suvi Minkkinen heitti nyt hyvästit
- Tästä vaiettiin – totuus Janne Ahosesta julki IL:ssä
- ”Puolialastomina” – Norjan hiihtonaisen käytös puhutti
- Anne Kyllönen täysi vastaantulija – Sami Jauhojärveltä saman tien brutaalit sanat
- Tämä näky oli liikaa – Lotta Harala hyväksyi karun totuuden elämästään
- Krista Pärmäkosken suhde-elämä puhuttaa – nuori mies avasi suunsa Seiskassa
- Ristomatti Hakola joutui nöyryyttävään tilanteeseen – nämä sanat päättivät keskustelun saman tien
- Shokkikäänne: Mari Eder palannut ampumahiihtoon – toisen maan maajoukkueessa
- Suuri mies on poissa – HS: Suomalainen urheilulegenda on kuollut