Suomen yksi harvoista olympiatoivoista ei pystynyt haastamaan maailman eliittiä
Kuva: Getty Images
Kauden ensimmäisessä maailmancupin big airissa Enni Rukajärvi kymmenen parhaan joukkoon.
Kreischbergissä Itävallassa kisattiin tänään kauden ensimmäisen maailmancupin karsinnat, kun naiset mittelivät big airin finaalipaikoista. Kisan ainut suomalainen Enni Rukajärvi ei aivan kuuden joukkoon päässyt ja tippui näin lauantaisesta finaalista. Naisten karsinnat voitti Japanin Miyabi Onitsuka.
Rukajärven temput olivat caballeria 900 ja backside 720, joista ensimmäinen tuli päälle toisella kierroksella hieman epöpuhtaasti. Hienosti suoritettu kolmannen kierroksen backside 720 ei kuitenkaan aivan riittänyt, kun kaksi parasta hyppyä kolmesta laskettiin mukaan.
– Ihan ok fiilikset, mutta tietysti harmittaa, etten caba ysiä saanut kisoissa kunnolla tehtyä. Treeneissä se meni ihan hyvin, niin olin kisaan luottavaisin mielin menossa, mutta sitten vähän oli hapuilua sen kanssa. Jotenkin sain sen silti pidettyä pystyssä ja bäkki seiskan nakkasin vikalla. Harmittaa, ettei ysi mennyt ihan kuten halusin, mutta tavoitteena oli top kymppi ja sellainen sieltä tuli. Ysejäkään en ole vielä tällä kaudella tehnyt, joten siihen nähden ihan hyvä homma, että nyt täällä harjoituksissa pääsi kummiskin niitä tekemään. Laskufiilis oli hyvä, Rukajärvi kommentoi.
Päävalmentaja Antti Koskisellakin jäi hieman hampaankoloon, vaikka sijoitus varsin hyvä olikin:
– Hemmetin lähellä se kävi. Jos caba ysiin olisi grabin saanut kunnolla nasautettua, niin finaalin ovet olisivat tässä kisassa auenneet. Positiivisia merkkejä kuitenkin ilmassa, ja varmalla tekemisellä on finaaliin asiaa. Ei voida sanoa, että oltaisiin muita perässä: hyvännäköistä laskemista Ennillä kaikin puolin. Naisten kisa käytiin tänään flättivalossa, mikä oli tietenkin kaikille sama, mutta se teki laskemisesta tosi haastavaa. Hyndän jontkassa ei nähnyt yhtään mitään, ja Enni osuikin välillä johonkin epätasaisuuteen. Top kymppi on kuitenkin hyvä alku, ja varsinkin siihen nähden, ettei trikit menneet ihan täydellisesti. Pienellä parannuksella oltaisiin sijoitusta saatu reippaasti ylöspäin. Kyllä tähän voidaan ihan tyytyväisiä olla, vaikka vähän jäikin kaivelemaan.
Lähde: Lumilautaliiton tiedote
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikä ele: Kaisa Mäkäräiseltä upeaa toimintaa
- Tämä mies avasi Wilma Murron kirjan – ällistyi siitä mitä hänestä kirjoitettiin
- Suomalaisesta keihäänheitosta tipahti shokkiuutinen
- Saga Andersson yllätti faninsa – paljasti aiempaa enemmän: ”Upea”
- Se on sitten siinä – nyt pamahti raju väite Ronnie O’Sullivanista
- Arnold Schwarneggerin nykyolemus hämmästyttää – ”Ehkä pitäisi jo luovuttaa”
- Miljoonia euroja – Kristiina Mäkelän riemu repesi
- Paljastus: Venäjän hiihtotähti raivostui suomalaishiihtäjälle ladulla – toinen lähti karkuun
- Jasmi Joensuu ei ollut uskoa silmiään – kuntosalilla vastaan tuli ällistyttävä näky
- SK: Suomen hiihtotähti antoi lähtöpassit valmentajalleen
- Miljoonia euroja – Kristiina Mäkelän riemu repesi
- Frida Karlssonin kohtalo järkyttää hiihtomaailmaa
- Paljastus: Venäjän hiihtotähti raivostui suomalaishiihtäjälle ladulla – toinen lähti karkuun
- Nyt jysähti: Suomen mäkihyppääjiltä kautta aikojen tulos
- Seiskalle paljastus hiihtoässä Krista Pärmäkosken rakkauselämästä
- Saga Andersson yllätti faninsa – paljasti aiempaa enemmän: ”Upea”
- Se on sitten siinä – nyt pamahti raju väite Ronnie O’Sullivanista
- Jasmi Joensuu ei ollut uskoa silmiään – kuntosalilla vastaan tuli ällistyttävä näky
- SK: Suomen hiihtotähti antoi lähtöpassit valmentajalleen
- Kalle Palanderin ja naisjuontajan keskustelu villiintyi – ”Panisin”