Suomen yksi harvoista olympiatoivoista ei pystynyt haastamaan maailman eliittiä
Kuva: Getty Images
Kauden ensimmäisessä maailmancupin big airissa Enni Rukajärvi kymmenen parhaan joukkoon.
Kreischbergissä Itävallassa kisattiin tänään kauden ensimmäisen maailmancupin karsinnat, kun naiset mittelivät big airin finaalipaikoista. Kisan ainut suomalainen Enni Rukajärvi ei aivan kuuden joukkoon päässyt ja tippui näin lauantaisesta finaalista. Naisten karsinnat voitti Japanin Miyabi Onitsuka.
Rukajärven temput olivat caballeria 900 ja backside 720, joista ensimmäinen tuli päälle toisella kierroksella hieman epöpuhtaasti. Hienosti suoritettu kolmannen kierroksen backside 720 ei kuitenkaan aivan riittänyt, kun kaksi parasta hyppyä kolmesta laskettiin mukaan.
– Ihan ok fiilikset, mutta tietysti harmittaa, etten caba ysiä saanut kisoissa kunnolla tehtyä. Treeneissä se meni ihan hyvin, niin olin kisaan luottavaisin mielin menossa, mutta sitten vähän oli hapuilua sen kanssa. Jotenkin sain sen silti pidettyä pystyssä ja bäkki seiskan nakkasin vikalla. Harmittaa, ettei ysi mennyt ihan kuten halusin, mutta tavoitteena oli top kymppi ja sellainen sieltä tuli. Ysejäkään en ole vielä tällä kaudella tehnyt, joten siihen nähden ihan hyvä homma, että nyt täällä harjoituksissa pääsi kummiskin niitä tekemään. Laskufiilis oli hyvä, Rukajärvi kommentoi.
Päävalmentaja Antti Koskisellakin jäi hieman hampaankoloon, vaikka sijoitus varsin hyvä olikin:
– Hemmetin lähellä se kävi. Jos caba ysiin olisi grabin saanut kunnolla nasautettua, niin finaalin ovet olisivat tässä kisassa auenneet. Positiivisia merkkejä kuitenkin ilmassa, ja varmalla tekemisellä on finaaliin asiaa. Ei voida sanoa, että oltaisiin muita perässä: hyvännäköistä laskemista Ennillä kaikin puolin. Naisten kisa käytiin tänään flättivalossa, mikä oli tietenkin kaikille sama, mutta se teki laskemisesta tosi haastavaa. Hyndän jontkassa ei nähnyt yhtään mitään, ja Enni osuikin välillä johonkin epätasaisuuteen. Top kymppi on kuitenkin hyvä alku, ja varsinkin siihen nähden, ettei trikit menneet ihan täydellisesti. Pienellä parannuksella oltaisiin sijoitusta saatu reippaasti ylöspäin. Kyllä tähän voidaan ihan tyytyväisiä olla, vaikka vähän jäikin kaivelemaan.
Lähde: Lumilautaliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yle: Olympialaisten kisapaikalla huolestuttava näky – karmeat kuvat julki
- Pian se alkaa! Olympiakylässä kuhisee jo
- IS: Olympiavoittaja lausui suoran mielipiteen Krista Pärmäkoskesta – ”Suomen hiihto ei ole ihan niin hyvässä tilassa”
- Suvi Minkkinen ja ampumahiihtojoukkue hulluttelivat Italiassa – somekansa reagoi
- Olympiajoukkueen ulkopuolelle jäänyt hiihtäjä voittoon Suomen cupissa
- Ice Cage 7 – ohjelma, ottelijat, tv & liput
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- Australian avointen finaalissa yllätys – ykköspelaaja hävisi trillerin
- Ella Junnila koki vastoinkäymisen – kauden alku siirtyy
- Lindsey Vonn helikopterilla sairaalaan – laski rajusti ulos
- IS: Olympiavoittaja lausui suoran mielipiteen Krista Pärmäkoskesta – ”Suomen hiihto ei ole ihan niin hyvässä tilassa”
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- Suvi Minkkinen ja ampumahiihtojoukkue hulluttelivat Italiassa – somekansa reagoi
- Olympiajoukkueen ulkopuolelle jäänyt hiihtäjä voittoon Suomen cupissa
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Maailmanmestari räväytti alastonkuvilla olympialaisten alla
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Pian se alkaa! Olympiakylässä kuhisee jo