Suomen yksi harvoista olympiatoivoista ei pystynyt haastamaan maailman eliittiä

Kauden ensimmäisessä maailmancupin big airissa Enni Rukajärvi kymmenen parhaan joukkoon.
Kreischbergissä Itävallassa kisattiin tänään kauden ensimmäisen maailmancupin karsinnat, kun naiset mittelivät big airin finaalipaikoista. Kisan ainut suomalainen Enni Rukajärvi ei aivan kuuden joukkoon päässyt ja tippui näin lauantaisesta finaalista. Naisten karsinnat voitti Japanin Miyabi Onitsuka.
Rukajärven temput olivat caballeria 900 ja backside 720, joista ensimmäinen tuli päälle toisella kierroksella hieman epöpuhtaasti. Hienosti suoritettu kolmannen kierroksen backside 720 ei kuitenkaan aivan riittänyt, kun kaksi parasta hyppyä kolmesta laskettiin mukaan.
– Ihan ok fiilikset, mutta tietysti harmittaa, etten caba ysiä saanut kisoissa kunnolla tehtyä. Treeneissä se meni ihan hyvin, niin olin kisaan luottavaisin mielin menossa, mutta sitten vähän oli hapuilua sen kanssa. Jotenkin sain sen silti pidettyä pystyssä ja bäkki seiskan nakkasin vikalla. Harmittaa, ettei ysi mennyt ihan kuten halusin, mutta tavoitteena oli top kymppi ja sellainen sieltä tuli. Ysejäkään en ole vielä tällä kaudella tehnyt, joten siihen nähden ihan hyvä homma, että nyt täällä harjoituksissa pääsi kummiskin niitä tekemään. Laskufiilis oli hyvä, Rukajärvi kommentoi.
Päävalmentaja Antti Koskisellakin jäi hieman hampaankoloon, vaikka sijoitus varsin hyvä olikin:
– Hemmetin lähellä se kävi. Jos caba ysiin olisi grabin saanut kunnolla nasautettua, niin finaalin ovet olisivat tässä kisassa auenneet. Positiivisia merkkejä kuitenkin ilmassa, ja varmalla tekemisellä on finaaliin asiaa. Ei voida sanoa, että oltaisiin muita perässä: hyvännäköistä laskemista Ennillä kaikin puolin. Naisten kisa käytiin tänään flättivalossa, mikä oli tietenkin kaikille sama, mutta se teki laskemisesta tosi haastavaa. Hyndän jontkassa ei nähnyt yhtään mitään, ja Enni osuikin välillä johonkin epätasaisuuteen. Top kymppi on kuitenkin hyvä alku, ja varsinkin siihen nähden, ettei trikit menneet ihan täydellisesti. Pienellä parannuksella oltaisiin sijoitusta saatu reippaasti ylöspäin. Kyllä tähän voidaan ihan tyytyväisiä olla, vaikka vähän jäikin kaivelemaan.
Lähde: Lumilautaliiton tiedote
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- MTV:n yleisurheilulähetys sai dramaattisen alun – yksi olikin poissa
- Elina Lampelalle täysi katastrofi – lausui välittömästi suorat sanat
- Suomalaiselta yleisurheilutähdeltä uskomatonta dominointia maailmalla
- Mari Eder paljasti – tästä syystä hän kieltäytyi MM-kisoista
- Ella Junnila julkaisi pysäyttävän kuvan – näin totuus selvisi naiselle
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- Rajua katsottavaa: Suvi Minkkiseltä aivan kammottava päivitys
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- Lotta Harala avautui – kärsii kiusallisesta intiimiongelmasta
- Ura ohi: Suomalainen hiihtoässä tekee nyt uuden aluevaltauksen
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Kaisa Mäkäräinen astui esiin hädän hetkellä – näin nainen kommentoi
- Nyt jysähti hirmukellotus – suomalaisaiturilta kautta aikojen aika
- Mari Eder paljasti – tästä syystä hän kieltäytyi MM-kisoista
- Ella Junnila julkaisi pysäyttävän kuvan – näin totuus selvisi naiselle
- Yllätysveto: Anne Kyllönen ampumahiihdon parissa