Suomalaishiihtäjät mainiossa iskussa nuorten MM-kisoissa – videolta selvisi ikävä fakta
Kuva: Juha Tamminen
Lauri Mannila oli parhaana suomalaisena neljäs alle 23-vuotiaiden perinteisen sprintissä nuorten MM-kisoissa Vuokatissa. Onnistunutta suomalaispäivää täydensivät kahdeksanneksi sijoittunut Jasmin Kähärä ja kymmenenneksi sijoittunut Verneri Poikonen. Miesten kilpailun voitti Venäjän Alexander Terentjev ja naisten mestaruuden vei lopulta Saksan Lisa Lohmann, kun ensimmäisenä maaliin tullut Anastasia Faleeva.
Mannila aloitti päivän jo vahvasti, kun hän oli karsinnan 12:s.
– Karsinnassa oli jo vahvaa menoa, oikeastaan alkueriin pikkuisen parani vielä ja ihan hyvin jaksoi vielä finaalissakin. Tuntemuksiltaan aika samanlainen kilpailu kuin katsastuksissa (sprintti reilu viikko sitten). Katsastuksissa karsinnassa ehkä oli vielä parempaa menoa mutta tänään erissä taktinen puoli ja loppu korostui enemmän. Onnistuin siinä mielestäni hyvin. Hyvin jaksoin kovia miehiä vastaan taistella vielä finaalissakin, Mannila sanoi.
Hän jakoi onnistuneesta päivästään kiitosta myös huoltotiimille:
– Huollolle iso kiitos todella nopeasta suksesta.
Verneri Poikonen on aiemmin ollut vahvempi vapaan sprintissä, mutta löysi MM-kotikisoihin mainion vireen myös perinteisen sprinttiin. Poikonen oli päiväänsä syystäkin tyytyväinen.
– Tosi yläkanttiin meni, aika-ajo oli ihan jo ylisuorittamista. Kotikisoissa semifinaaliin, aika huikea päivä, Poikonen sanoi ja kehui Mannilan tavoin vuolaasti myös huoltoryhmää.
Naisten kilpailussa Kähärä aloitti päivänsä hiihtämällä karsinnassa viidenneksi. Vaikka välieräpaikka on hyvä suoritus, päivästä jäi lopulta monenlaisia mietteitä.
– Vähän jäi harmittamaan, miten tuo välierä meni, kun katsoin sitä nyt jälkeenpäin nauhalta. En tajunnut kisatilanteessa, että sisäreuna olisi ollut vapaana. Tapahtumat menivät niin nopeasti. Olisin taistellut finaalipaikasta paremmin, jos olisin pysynyt vaan sillä ladulla lopussa, Kähärä tuumi.
– Aika-ajo oli itselleni aika iso yllätys, että noin hyvälle sijalle pääsin. Jos alkuerää ja välierää vertaa, välierässä tuntui paremmalta. Alkuerä on minulle monesti ollut se vaikein erä ja sitä se oli vähän nytkin. Onneksi siinä mentiin sen verran kovaa, että aika riitti välieriin, Kähärä sanoi.
Karsinnoista jatkoon pääsivät suomalaisista myös Amanda Saari (16:s) ja Emmi Lämsä (21:s).
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nuorten SM-kisat päättyivät – Vilma Väliharju nosti esiin hämmästyttävän luvun
- Silja Kososen suuri hetki – valmentaja ei säästellyt tunteitaan
- Keihästähdeltä onnellinen uutinen – julkaisi kuvia juhlapäivästä
- Seiska: Antti Pennanen ja uusi rakas: yhteinen bisnes
- Valtavia eroja! SM-liigan pelaajabudjetit julki kaudelle 2026-27
- Olympiavoittajan ilta synkkeni rajusti – joutui sairaalahoitoon
- Ylen toimittajalle jäi karu kuva Birminghamista – nostaa esiin kolme asiaa
- Jasmi Joensuu kertoo lupaavia uutisia – katse jo ensi kaudessa
- Ella Junnila vaikeni viikoiksi – paljastaa nyt syyn
- Suomi-Ruotsi-maaottelu 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, liput
- Alisa Vainio lähetti toiveen Ylen välityksellä: ”Alkaa ahdistaa”
- Antero Mertaranta: paluu entiseen työhön!
- Nyt lähti lapasesta? Kaupunginjohtaja ylisti Alisa Vainiota – Aleksi Valavuori iski takaisin
- Timanttiliigassa syntyi hurja ennätys – tätä ei ole nähty koskaan ennen
- Nuorten maailmanmestari Enni Virjonen teki sen taas – nyt irtosi kultaa sivulajissa
- Olympiavoittajan ilta synkkeni rajusti – joutui sairaalahoitoon
- Ella Junnila vaikeni viikoiksi – paljastaa nyt syyn
- Ylen toimittajalle jäi karu kuva Birminghamista – nostaa esiin kolme asiaa
- Siirtoennätys! Yle Urheilu: Suomalainen superlupaus siirtyy Leicester Cityyn
- Suomi-Ruotsi-maaottelun esiintyjät julki – ”Haluamme uudistaa elämystä”