Suomalaisesta maailmanennätysmiehestä julkaistaan kirja! – ”Uskomattomasta tarinasta ja treenituloksista on kerrottu tähän mennessä julkisuuteen vain pintaraapaisu”
Kuva: Getty Images
Pikaluistelija Pekka Koskela tunnetaan etenkin urheilupiireissä miltei epäinhimillisistä harjoitusohjelmistaan. Moninkertainen arvokisamitalisti kertoo kirjassaan Jäätävä kone – Pekka Koskelan tarina, miten koulukiusatusta pojasta tuli yksi vaativan olympialajin valtiaista. Kirjan kirjoittaa urheilutoimittaja Riku Korkki.
Maailmanennätys aasialaisten, pohjoisamerikkalaisten ja eurooppalaisten hallitsemassa olympialajissa. Pikaluistelija Pekka Koskela nousi urheilua seuraavien suomalaisten tietoisuuteen viimeistään 1000 metrin ennätysluistelussaan Salt Lake Cityssa marraskuussa 2007.
Hän oli saavuttanut lajissaan kansainvälisen huipun jo 2000-luvun alussa. Koskela myös pysyi huipulla miltei kaksi vuosikymmentä uransa päätökseen asti. Hänen harjoituspäiväkirjansa ovat mykistävä dokumentti työmäärästä, jolla tuo suoritustaso saavutettiin ja pidettiin yllä.
Koskela kertoo tähänastisen elämäntarinansa kirjassa Jäätävä kone – Pekka Koskelan tarina (Tammi), joka ilmestyy elokuussa 2021. Teoksessa esitellään todellisia harjoituspäiväkirjoja, jotka ovat herättäneet kiinnostusta ulkomaita myöten. Kirja kertoo myös murtumattomasta veljeydestä, hetkistä, kun koko ura oli vaakalaudalla ja uskomattomista ponnistuksista matkalla menestykseen.
– Työmoraalin pitää urheilijalla olla aivan tapissa. Ei siinä kysytä, onko arki vai pyhä – kroppa kertoo, treenataanko vielä lisää. Tarinani avaa, kuinka paljon vaatii nousta junnuvoittajasta oikeaan huippumenestykseen. Jo nuorena mennään isolla vaihteella, mutta kun parta kasvaa, pykäliä pitää löytyä vielä rajusti lisää, sanoo Pekka Koskela.
– Arkea on silti turha säikähtää. Rohkaisen kaikkia yrittämään aivan päätyyn asti, ja sen jälkeen vielä pari kertaa. Matkasta tulee takuuvarmasti ikimuistoinen. Oma stoorini on siitä esimerkki, Koskela jatkaa.
– Pekan uskomattomasta tarinasta ja treenituloksista on kerrottu tähän mennessä julkisuuteen vain pintaraapaisu. Kirjassa ne avataan pysäyttävällä tavalla. Pekan jylhän kuoren alta löytyy poikkeuksellista tietotaitoa ja kykyä värittää tarinat eloon. Tarjolla onkin hyvin harvinainen mahdollisuus haistaa, maistaa ja tuntea urheilun maailma absoluuttisella huipulla, sanoo kirjan kirjoittaja Riku Korkki.
Riku Korkki on kokenut toimittaja, joka työskentelee Iltalehden urheilutoimituksen uutispäällikkönä. Hänet valittiin Iltalehden vuoden journalistiksi 2017. Kirjan kustantaja Tammi on osa Werner Söderström Osakeyhtiötä.
Lähde: Tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Hurja video leviää – maailmanmestari moukaroi päätyseinään asti
- SE-tulos tänä kesänä murskaksi? Silja Kosonen jysäytti heti hirmutuloksen
- Suomalainen juoksija nosti esiin kipeän epäkohdan tasa-arvon puolesta
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Iivo Niskanen pyytää nyt apua suomalaisilta – suloinen video villitsi seuraajat
- Suomalaishiihtäjä meni kihloihin – julkaisi rakkauskuvat somessa
- Esapekka Lappi ajoi rajusti ulos – lähetti viestin kisan jälkeen
- Nyt jysähti! Miesten moukarissa nähtiin Suomen ennätys
- Suomalaisgolfari liekeissä Tanskassa – murskaava tulos nosti suomalaisen kärkeen
- Suomalaishiihtäjä meni kihloihin – julkaisi rakkauskuvat somessa
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Ilona Mononen räjäytti pankin Brysselissä – suomalaislupaus juoksi hurjan ennätyksen
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Mäkihyppylegenda ajautui kriisiin – uran loppu nyt todellinen uhka
- Nyt jysähti! Miesten moukarissa nähtiin Suomen ennätys
- Suomen yleisurheiluun nousee uusi nimi – Portugalista kovat lukemat
- Iivo Niskanen pyytää nyt apua suomalaisilta – suloinen video villitsi seuraajat
- Virolainen ampumahiihtokaunotar jakoi herkän päivityksen puolisostaan
- Ella Junnilan treeni päättyi tuskanhuutoon – nyt uusi päätös kisakaudesta