Elämänhallinnan kadottaneesta kehonrakentajasta tehdään elokuva – Löytää superlahjakkuuden salilta: ”En tiennyt, että fitness-urheilija elää huippu-urheilijan elämää”
Kuva: Getty Images
Vuonna 2022 ensi-iltaan tulevan Punttikomedia-elokuvan kuvaukset alkavat Tampereella tänään tiistaina 11.5. Elokuvassa estoinen kirjastovirkailija päätyy bikini fitness -kisaajaksi apunaan elämänhallintansa kadottanut kehäraakki kehonrakentaja.
Elokuvan pääosissa nähdään Iina Kuustonen ja Mikko Töyssy. Muissa rooleissa ovat muun muassa Pamela Tola, Eero Ritala, Katariina Kaitue ja Juha Mentula. Elokuvan on käsikirjoittanut Pekko Pesonen (Napapiirin sankarit trilogia, Peruna, Tyttö sinä olet tähti), ja sen ohjaa debyyttielokuvanaan myös kirjailijana tunnettu Aleksi Delikouras.
Elokuvassa Kerttu (Iina Kuustonen) on määrätty selkävaivojen takia kuntosalille, jossa käy ilmi, että hän on geneettinen superlahjakkuus. Äkkiarvaamatta hän päätyy tähtäämään kohti uskomatonta tavoitetta, fitness-kisalavaa. Avuksi osuu entinen geneettinen ihme, kehäraakki kehonrakentaja Vili (Mikko Töyssy), jolla on elämäntarkoitus hukassa. Eriparisella kaksikolla on paljon opittavaa toisiltaan. Ennen kuin Kerttu saadaan kisakuntoon ja Vili takaisin elämänsyrjään, on molempien kasvettava ihmisinä ja voitettava jyrkkiä ennakkoluuloja.
Kuntosalimaailma, kehonrakennus ja bikini fitness yllättivät näyttelijät
Iina Kuustonen yllättyi roolihahmonsa työmäärästä tavoitteen saavuttamiseksi:
”En tiennyt, että fitness-urheilija elää huippu-urheilijan elämää. Olen saanut treenata valmentajan kanssa 5-6 kertaa viikossa noudattaen tiukkaa ruokavaliota. Elämä on ollut viime ajat kurinalaista ja kiinnostavaa, vaikka Nutella-purkkikin on käynyt mielessä.”
Mikko Töyssylle kuntosalimaailma oli jo entuudestaan tuttu, mutta moni asia avautui roolia tehdessä.
”Vilin rooliin valmistautuessa on ollut mielenkiintoista tutustua kehonrakentajien maailmaan. Olen luullut, että kuntosalijuttu on tuttua hommaa, mutta nyt ymmärrän, että en ole tiennyt alkuunkaan, mitä tarkoittaa kova treenaus ja mitä se vaatii. Välillä treenatessa on tullut äitiä ikävä ja vielä isompana shokkina tuli ruoan määrä, mitä piti päivän aikana syödä. Ja syömisessä olen kuitenkin hyvä – tai niin luulin. Mutta kyllä nämäkin muistot naurattavat viimeistään sitten, kun leffa on elokuvateattereissa”, Töyssy kommentoi.
Kehonrakennukseen ja fitness-kulttuuriin liittyy ennakkoluuloja. Elokuva avaa tätä maailmaa katsojille asiantuntevasti ja älyttömyyksiä revitellen. Viihteellisellä ja hauskalla elokuvalla on myös toinen syvempi tarina, joka kertoo oman tien löytämisestä, voimaantumisesta ja ennakkoluulojen murtamisesta.
”Olen onnellinen, kun sain Tökän työparikseni. Hän on luottopari komediassa. Hahmoni Kerttu jää kirjastossa jatkuvasti muiden jalkoihin ja käännekohdaksi nouseekin, kun Vili kannustaa ’Kai sä nyt voit ite päättää, että millanen sä oot. Harjoittele!’”, Kuustonen toteaa.
Lähde: Tiedote
LUE MYÖS:
- Suomalaislupaukselle pettymys MM-kisoissa – Los Angelesin unelma elää
- Elina Lampela: kuva julki sairaalavuoteelta
- IL: Ella Mikkola sai tylyn arvion – nyt tuli napakka vastaus
- Juoksutähdelle erikoinen tappio Saksassa – olutta piti juoda kesken kilpailun
- MM-kisojen johtaja joutuu oikeuteen – erosi kaikista tehtävistään
- Valtteri Bottaksen tempaus ei vakuuttanut kaikkia ”hän pilasi kilpailuni”
- Suomalaisheittäjältä pysäyttävä ilmoitus – polvi petti harjoituksissa
- Saku Alatalo sai jälleen potkut – pitkä sopimus julkaistiin viisi päivää sitten
- Tuomas Heikkilä teki rajun ratkaisun – laji vaihtuu ja tähtäimessä olympialaiset
- Suomalaisjuoksija räväytti syksyn huippuajan – vanha ennätys historiaan
- Suomalaisjuoksija räväytti syksyn huippuajan – vanha ennätys historiaan
- Suomalaisheittäjältä pysäyttävä ilmoitus – polvi petti harjoituksissa
- Saku Alatalo sai jälleen potkut – pitkä sopimus julkaistiin viisi päivää sitten
- Tuomas Heikkilä teki rajun ratkaisun – laji vaihtuu ja tähtäimessä olympialaiset
- Norjan hiihtotähti sivuun maajoukkueleiriltä – taustalla vaikea tilanne
- Ella Rummukainen avautui lapsuuden vaikeuksistaan – diagnoosi jo toisella luokalla
- Valtteri Bottaksen tempaus ei vakuuttanut kaikkia ”hän pilasi kilpailuni”
- Romanssihuhut kiihtyvät! Seiska julkaisi salakuvia Alisa Vainiosta julkkismiehen kanssa
- SK: Feran hallitus koolle – aiheena kohun keskellä oleva Saku Alatalo
- Tapio Pulkkasen hurja vire jatkuu – loistopäivä toi unelman entistä lähemmäs