EM-uinneissa jälleen SE-aika, Mimosa Jallow taisteli finaaliin – ”Pienestä kiinni, että napsahtaa kunnolla”
Kuva: Getty Images
Mimosa Jallow eteni 50 metrin selkäuinnin EM-finaaliin. Jallow oli tiistain välierien kuudes ajalla 27.93. Nopein oli britti Kathleen Dawson ennen Hollannin Kira Toussaintia ja Maaike De Waardia.
– Ei tuntunut ihan niin hyvältä kuin aamulla. Pikkusen olisi voinut ehkä rauhoittaa, mutta aika parani aamusta, joten oli siinä varmasti jotain hyvääkin. Huomenna uusi yritys, se on pienestä kiinni, että napsahtaa kunnolla. Huomenna tavoite on tietysti mitali, Jallow kertasi ja käänsi katseen finaaliin.
Aamun alkuerissä Kampuksen Plaania edustava Jallow oli viides ajalla 27.97. Cetuksen Fanny Teijonsalo oli alkuerien 22:s.
Ida Hulkko paransi nimissään ollutta 100 metrin rintauinnin Suomen ennätystä 15 sadasosaa ja pysäytti kellon aikaan 1:06.73. Hulkko oli välierien kymmenes, ja finaalipaikka jäi kahden kymmenyksen päähän. Nopein oli Ruotsin Sophie Hansson.
– Paljon parempi kuin aamulla. Aina jää kaivelemaan, ettei finaalipaikka tullut. Suomen ennätys lupaa kuitenkin kesää ja Tokiota varten. Onneksi on vielä aikaa Tokioon, tuosta on vielä hyvinkin otettavissa. Startti kerrallaan lähdetään 50 metrin rintauintiin, TaTU Tampereen uimari sanoi.
Hulkko ui 100 aamun alkueristä välieriin ajalla 1:07.25, joka oli alkuerien 15. nopein aika.
Veera Kivirinta kellotti 100 metrin rintauinnin alkuerissä uuden oman ennätyksen 1:08.59 ja oli 23:s. Vanha ennätys 1:09.32 syntyi keväällä Helsinki Swim Meetissä, jolloin TaTU:a edusta Kivirinta alitti ensimmäisen kerran ajan 1:10.00 pitkällä radalla 100 metrillä.
Swimming Club Vuokatin Jenna Laukkanen oli 100 metrin rintauinnin alkuerien 39:s ja HSS:n Laura Lahtinen 53:s. Lahtisen kisat jatkuvat huomenna 200 metrin perhosuinnissa ja Laukkasen torstaina 200 metrin rintauinnissa.
Miesten 100 metrin vapaauinnin alkuerissä Cetuksen Ari-Pekka Liukkonen alitti 50 sekunnin rajan ja oli 53:s ajalla 49.99. TaTU:n Anton Herrala teki oman ennätyksen ja oli 54:s ajalla 50.00. Molemmilla on seuraavaksi vuorossa torstaina 50 metrin perhosuinti.
Parauinnin EM-kilpailuissa Madeiralla Vandersin Meri-Maari Mäkinen oli SB7-luokan 100 metrin rintauinnissa seitsemäs ajalla 2:04.62. Voiton vei Venäjä Mariia Pavlova.
Lähde: Uimaliiton tiedote
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IL: Ristomatti Hakolan Perttu Hyvärisen välit viilenivät – sitten puhelimen näytölle syttyi jotain odottamatonta
- ”Ei ole ikinä tuntunut noin raskaalta” – Perttu Hyvärinen paljasti nyt suunnitelmansa
- Jasmi Joensuu sai käsiinsä melkoisen menopelin – sitten alkoi tapahtua
- IL: Dopingpannaan joutunut ravivalmentaja avautuu – ”Tämä on ollut kauhea päivä”
- Näin näet Omran Chaabanin ottelun ilmaiseksi – Live Stream, aikataulu, ottelukortit
- Wilma Heltelä taistelee paikasta uuteen rahakisaan – edessä hurja loppukiri
- Tätä ei ole koskaan nähty – seiväskisassa tehtiin historiaa
- Jussi Ahokas paljasti Urheilucastissa: neuvottelut Edmonton Oilersin kanssa
- Janni Hussi ongelmissa keskellä yötä: ”Aika nöyränä likkana”
- IL: Artturi Lehkonen ja Emmi Peltonen menivät naimisiin – sukunimi vaihtuu
- Nyt jysähti naispainissa ensimmäistä kertaa sitten Petra Ollin – Suomeen MM-mitali!
- Patrik Laineen vaimolta huolestunut ulostulo – tie vie NHL:stä Eurooppaan?
- Janne Saarinen julkaisi kuvia EM-kisoista – Alisa Vainio reagoi välittömästi
- IL: Artturi Lehkonen ja Emmi Peltonen menivät naimisiin – sukunimi vaihtuu
- Armand Duplantis: päätös julki Suomi-Ruotsi-maaottelun suhteen!
- Ennätyksen juossut Enni Virjonen vihjailee kovasta yhteistyöstä tulevaisuudessa
- Suomalainen taitoluistelutähti lopettaa – henkinen hyvinvointi ratkaisi
- Susijengi palaa tositoimiin – faneille märkä rätti kasvoille
- Teemu Selänne laukoi suorat sanat Patrik Laineen tilanteesta
- Aleksi Valavuori: tässä on Vuoden Urheilija – ”Tämä vuosi on taputeltu”