Neljä urheilijaa valittiin Tokion olympialaisiin – ”Tunnen aina erityistä ylpeyttä saadessani edustaa Suomea”

Suomen Olympiakomitean hallitus kokoontui 25.5. ja vahvisti Huippu-urheiluyksikön tekemät olympiavalinnat, joiden mukaisesti Tokion kesäolympialaisiin valittiin Suomen edustajiksi Elias Kuosmanen (kreikkalais-roomalainen paini, 130kg), Ari-Pekka Liukkonen (uinti, 50 m vapaauinti), Aleksi Ojala (yleisurheilu, 50 km:n kilpakävely) ja Arvi Savolainen (kreikkalais-roomalainen paini, 97kg).
Suomen joukkueeseen on nyt valittu 18 urheilijaa.
– Alkuvuoden suomalaismenestys on ollut hyvää useissa kesäolympialajeissa, mm. yleisurheilussa, painissa, uinnissa ja sulkapallossa. Tällä hetkellä meillä on valintakelpoisia urheilijoita 23 ja tavoittelemme edelleen noin 50 urheilijan joukkuetta Tokioon. Olympiakarsinnat ja näyttökilpailut ovat nyt kiivaimmillaan, ja joukkue saa lopullisen muotonsa heinäkuun alkuun mennessä, kertoo Huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Lehtimäki.
Tuoreiden olympiavalintojen yllätyksellisin urheilijanimi on painija Elias Kuomanen, joka nappasi olympiapaikan toukokuun alun karsintaturnauksessa Sofiassa vaihdettuaan 130 kg:n painoluokkaan vasta kuluneen kevään aikana.
– Olihan se loistava fiilis, kun kisapaikka varmistui. Nyt fiilistely on kuitenkin jo jätetty taakse ja keskittyminen on vakaana kohti tulevaa. Tavoite mulla on aina ollut selkeä: pärjätä olympialaisissa, Kuosmanen kertoo.
– Toki jo pelkkä olympiaedustus merkitsee paljon ja oman kotimaan edustaminen olympialaisissa on itsessään varmasti monelle urheilijalle unelmien täyttymys. Tunnen aina erityistä ylpeyttä saadessani edustaa Suomea. On myös hienoa saada oma nimi historiankirjoihin suomalaisen painin kivikovaan olympiaedustajien joukkoon, Kuosmanen sanoo.
Lähde: Olympiakomitea
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mari Eder paljasti – tästä syystä hän kieltäytyi MM-kisoista
- Ella Junnila julkaisi pysäyttävän kuvan – näin totuus selvisi naiselle
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- Rajua katsottavaa: Suvi Minkkiseltä aivan kammottava päivitys
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Lotta Harala avautui – kärsii kiusallisesta intiimiongelmasta
- Kaisa Mäkäräinen astui esiin hädän hetkellä – näin nainen kommentoi
- Urheilu-uransa lopettanut Kristiina Mäkelä säteili nyt mallina
- Toimittajalegenda Jari Porttila yllätti – teki kauden kotimaisen kärkituloksen
- Lotta Harala avautui – kärsii kiusallisesta intiimiongelmasta
- Ura ohi: Suomalainen hiihtoässä tekee nyt uuden aluevaltauksen
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Nyt jysähti hirmukellotus – suomalaisaiturilta kautta aikojen aika
- Yllätysveto: Anne Kyllönen ampumahiihdon parissa
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Ella Junnila julkaisi pysäyttävän kuvan – näin totuus selvisi naiselle
- Kaisa Mäkäräinen astui esiin hädän hetkellä – näin nainen kommentoi
- Saga Vanninen lähti Suomesta – HS:lle täräytettiin nyt koko karu totuus tapauksesta