Suomalaisjuoksija ei ollut yllätettävissä – Kehui kovasti toiseksi tullutta: ”Hieno taktiikka”
Kuva: Getty Images
Tampereen Pyrinnön Jarkko Järvenpää ei ollut yllätettävissä maastojuoksun SM-kilpailujen 10 kilometrillä Joensuussa. Mestaruutta puolustanut Alajärven Ankkureiden Antti Ihamäki yritti karistaa Järvenpään rajulla alkuvauhdilla, mutta joutui tyytymään kakkossijaan 31 sekunnin erolla. Järvenpään voittoaika oli 30.49.
– Se oli Antilta hieno taktiikka, arvostan sitä. Mietin, että, että jos Antti tuolla vauhdilla vetää kaikki viisi kierrosta, on ansainnut mestaruuden, mutta huomasin sitten, että vauhti alkoi hidastua, Järvenpää sanoi.
Omaan juoksuunsa Järvenpää oli tyytyväinen.
– Kun juoksun saa kulkemaan, se toimii väsyneenäkin. Vähän jarruttelin noissa kulmissa ja mutaisilla osuuksilla, Järvenpää sanoi.
Järvenpään seuraava kilpailu on maantiekymppi Helsingissä. Siitä hän hakee tulosta, jolla pääsisi mukaan kesäkuun alun 10000 metrin Euroopan cupiin, joka kilpaillaan Birminghamissa.
Ihamäen kova alkuvauhti pohjusti kakkossijan
Ihamäki, Järvenpää ja Eero Saleva karkasivat muilta jo toisen kilometrin aikana. Kolmannella kilometrillä Saleva putosi kärkikolmikosta. Viidennellä kilometrillä Järvenpää teki irtioton ja ohitti puolimatkan ajassa 15.06 kuusi sekuntia ennen Ihamäkeä. Toisella puolikkaalla ero heidän välillään kasvoi moninkertaiseksi. – Ajattelin, että kun puolimaratonin SM-kilpailu meni hyvin, pidempi veto voisi olla minun vahvuus. Ja tarkoitus oli myös ”rottailla” sikäli, että Eero Salevalla oli kova 10000 metrin kilpailu alla. Mietin, ettei hän ole siitä vielä ehtinyt palautua. Ihamäki kuvasi kovaa alkuvauhtiaan. – Jarkolle en kuitenkaan mahtanut mitään. Helsingin Kisa-Veikkoja edustava Saleva sinetöi pronssin kirikamppailussa Turun Urheiluliiton Niklas Wihlmania vastaan. Viidenneksi sijoittunut Turun Urheiluliiton triathlonisti Henrik Goesch ja kuudenneksi sijoittunut Pedersören Falkenin maratoonari Björn Sandler hävisivät mestarille jo toista minuuttia. Rata sisälsi raskaan nousuosuuden ja jyrkkiä mutkia, mutta juoksualusta oli kuiva ja erittäin pitävä. Lenkkitossuissa juosseen Järvenpään jalkineet olivat lähes puhtaat hänen saapuessaan maaliin. Lähde: UrheiluliittoLUE MYÖS:
- Suvi Niiranen paljasti ikävän uutisen – edessä operaatio
- Erik Kulstad teki valintansa – tässä ovat Suomen ampumahiihtäjät maailmancupin avaukseen
- Raiskauksesta tuomittu ex-kiekkoilija Hannu Pikkarainen – uusi elämä Lapissa
- Suomalaisurheilija lopettaa uransa – julkaisi tunteikkaan viestin
- Nyt jysähti! Suomen hiihtokaksikolta järisyttävä suoritus Norjassa
- Suomen maajoukkueen ampumahiihtäjä teki ison muutoksen – näin hänellä sujuu
- Oho! Wilma Heltelä julkaisi harvinaisen kuvan aviomiehestään
- Nyt tuli ikävä uutinen suomalaisesta NHL-pelaajasta – kauden avaus jää väliin
- Olli Kunnari johdatti Suomen historiaan – näin päävalmentaja reagoi jättisaavutukseen
- MM-kisojen sensaatio ei nauti kuuluisuudesta – paljasti rankan seurauksen
- Berliinin maratonin voitto maksoi juoksijalle kovan hinnan – leikkaus edessä
- Olli Kunnari johdatti Suomen historiaan – näin päävalmentaja reagoi jättisaavutukseen
- Suomen Veljekset saivat ylistystä Puolassa – vertaus oli poikkeuksellinen
- Nyt tuli ikävä uutinen suomalaisesta NHL-pelaajasta – kauden avaus jää väliin
- Oho! Wilma Heltelä julkaisi harvinaisen kuvan aviomiehestään
- Huippuhiihtäjiltä ilouutinen – ”Oli jo aikakin”
- Alisa Vainio paljasti – tästä syystä kaikkien aikojen paras juoksu jäi haaveeksi
- Alisa Vainio murtui täysin Ylen haastattelussa – sai tärkeää apua synkällä hetkellä
- IL: Maratonille osallistunut Ville Galle teki paljastuksen alkoholinkäytöstään
- Samuel Purola: suuri elämänmuutos!