Suomalaisässältä mahtava hyppy – ennätys meni murskaksi

Alajärven Ankkurien Mikko Paavola taivutti Somerolla miesten seiväshypyn karnevaalikilpailun voittoon ennätyksellään 570. Korkeus ylittyi ensimmäisellä ja vei Paavolan Suomen kaikkien aikojen tilastossa jaetulle seitsemännelle sijalle.
Omaa ennätystään Paavola paransi kuudella sentillä.
– Sitä on odotettu ja nyt se osui hienoon paikkaan, Paavola totesi 570:n ylityksestä.
Paavola meni Somerolla 540 toisella ja 555 vasta kolmannella, mutta 570:n ylitys onnistui heti.
– Kilpailin nyt 18 askelen vauhdilla ensimmäistä kertaa ja hyvin se tuntui toimivan, vaikka kilpailun alku oli vähän takkuamista, Paavola totesi.
Paavola teki hyviä yrityksiä 570:stä jo alkukesästä Espoon GP-kilpailussa. Nyt 18 askelen vauhdin lisäksi käsissä oli isompi seiväs kuin aiemmin.
– Olen laittanut tuon seipään kuoppaan kahdesti, kun olen kokeillut sitä Vaasan kentällä. Mutta tämä oli ensimmäinen kunnon hyppy sillä, Paavola sanoi.
Paavola nostatti riman vielä 580:een, mutta kilpailun alun pudotusten ja hellekelin kuluttamana voimia ei enää riittänyt kunnon yrityksiin.
Valmentaja-Westö: ”570:n ylitys on ollut mahdollista jo pidempään”
Valmentaja Mikael Westön mukaan ennätyksen nostaminen 570:n tasolle on ollut mahdollista jo tovin.
– Paavolan hyppääminen näytti hyvältä jo hallikaudella, mutta silloin oli jalkavaivaa ja hän pystyi hyppäämään vain kolme kilpailua, Westö kertoo.
Sitten jalka saatiin kuntoon ja kesän kilpailukauden Paavola aloitti Kuortaneen hallikilpailulla toukokuun puolivälissä ja silloin hän ylitti 561.
– Se oli suunniteltu niin, että hän sai kilpailukaudella hyvän alun helpoissa olosuhteissa. Sen jälkeen aina kun on hypätty kilpaa, Paavolalla on ollut joka kisassa mahdollisuus yli 560:n tuloksiin, Westö sanoo.
Lisää tehoja, nopeus parantui
Westön mukaan kesän ennätysparannusten taustalla on tuntuvasti parantunut nopeus ja syksyllä tehty harjoittelun linjaus.
– Syksyllä päätettiin, että haetaan harjoitteluun enemmän tehoja ja hypätään seivästä tasaisin väliajoin aina kun Paavola on muun harjoittelun jäljiltä niin sanotusti tuore, Westö sanoo.
Paavola keskittyy nyt toviksi harjoitteluun. Westö ei näe esteitä ennätyksen parantamiselle kesän kuluessa.
– Mikko tulee nyt paljon nopeammin kuopalle kuin viime kesänä, korvien välissä ei ole ongelmia, käytössä on isompi seiväs kuin koskaan. Joten miksi ei, jos hyviä olosuhteita riittää, Westö sanoo.
Someron miesten kilpailussa Turun Urheiluliiton Eetu Turakainen ja Laihian Lujan 17-vuotias Juho Alasaari olivat toinen ja kolmas 532:n ylityksellä.
Naisten kilpailun voitti Esbo IF:n Saga Andersson, joka ylitti 420. Keuruun Kisailijoiden 16-vuotias Tuuli Järvinen oli toinen ylitettyään 401.
Lähde: SUL:n tiedote
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Täysi stoppi – Elina Lampela päätyi rajuun ratkaisuun
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Suomen keihästähti alkoi heti aukomaan päätä kilpakumppaneilleen Japanissa
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Laura Arffman meni salille Japanissa – yksityiskohta naisen ulkonäössä sai paikalliset reagoimaan heti
- Suomen ampumahiihtotähdeltä musertava päivitys – lääkärikäynti sai synkän käänteen
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- Voit lähteä – IS: Lotta Haralan Matias-rakkaalle tyly viesti Japanissa
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Suomen keihästähti alkoi heti aukomaan päätä kilpakumppaneilleen Japanissa
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Ero tuli: Seivästähti vahvisti ikävän tiedon MM-kisojen alla
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- Täysi stoppi – Elina Lampela päätyi rajuun ratkaisuun
- Suomen ampumahiihtotähdeltä musertava päivitys – lääkärikäynti sai synkän käänteen
- Laura Arffman meni salille Japanissa – yksityiskohta naisen ulkonäössä sai paikalliset reagoimaan heti
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi