Loistava kilpailu! – Suomeen paralympiakultaa: ”Uskomaton fiilis”
Kuva: Getty Images
Ratakelaaja Toni Piispanen voitti Tokiossa tiistaina uransa toisen paralympiakullan T51-luokan 200 metrin paralympiaennätyksellä 36,81. Pitkäaikainen kilpakumppani Belgian Peter Genyn jäi hopealle ajalla 37,11 ja hänen joukkuetoverinsa Roger Habsch otti pronssia ajalla 38,33.
– Uskomaton fiilis! Tehtiin ihan älyttömästi töitä viimeiset 2–3 vuotta, jotta saavutettaisiin tämä taso, Piispanen hehkutti.
– Kesä meni todella hyvin. Maailmanennätys 36,35 muutama viikko sitten antoi paljon uskoa, että olen hyvässä kunnossa. Toivoin hartaasti, että kunto riittää tänne asti, ja se riitti tosi hyvin.
Piispasen edellinen paralympiakulta tuli 2012 Lontoossa 100 metrin kilpailusta. Tokion 200 metrillä Piispanen, kuten koko kärktrio, kiiti huippuvauhtia. Kaikki kolme mitalistia kelasivat alle aiemman paralympiaennätyksen 39,70.
– Tosi tiukka ja ajallisesti kovatasoisin T51-luokan 200 metrin kisa koskaan. Senkin puoleen olen tosi onnellinen, että pystyin voittamaan Genynin, jonka kanssa on ollut tosi kovia kisoja viime vuosina, Piispanen totesi.
– Kelaus oli tasapainoinen alusta loppuun asti, ei oikeastaan mitään virheitä. Oli varmoja, hyviä työntöjä, eivätkä kädet lipsuneet. Kaarrelähtö, jossa hävisin Peterille alkukesän EM-kisoissa, toimi myös ja sain tällä kertaa pidettyä hänet takanani, Piispanen kertaili.
– Kesän aikana sain omat maksiminopeudet nousemaan juuri sen kriittisen tason yläpuolelle, että pystyin pitämään Peterin takana.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KOK: Venäjän armeijaan liitetty hiihtäjä pääsee olympialaisiin
- Ruotsin yleisurheilun naistähti paljasti tilanteensa – ”Olen sinkku”
- Krista Pärmäkosken somepaljastus tuotti viestitulvan: ”Voimia ja jaksamista”
- Hylkäys kohukisassa – huippuhiihtäjän sisko raivostui ratasekoilusta
- Reetta Hurske: Maailman kärkiaika
- Ampumahiihtojoukkueelta hämmentävä ratkaisu
- Shokkipaljastus! – ruotsalainen myönsi voittaneen huijaamalla
- Ylen olympialähetykset maksumuurin taakse – ”Ei sovi velvollisuuteen”
- Doping-pommi: Suomessa loistanut 100 metrin pikajuoksutähti kärysi
- Therese Johaugilta yllätysilmoitus: ”Se oli aivan maagista”
- Ruotsin yleisurheilutähti joutui salakuvauksen uhriksi – videolla yli miljoona katsojaa
- Ampumahiihtojoukkueelta hämmentävä ratkaisu
- Doping-pommi: Suomessa loistanut 100 metrin pikajuoksutähti kärysi
- Palkintopallihiihtäjä jätettiin tylysti ulos olympialaisista: ”Olen sanaton”
- Krista Pärmäkosken somepaljastus tuotti viestitulvan: ”Voimia ja jaksamista”
- Urheilucast: Jokerit tekemässä järisyttävän kaappauksen Liigassa!
- Ruotsin yleisurheilun naistähti paljasti tilanteensa – ”Olen sinkku”
- Ylen olympialähetykset maksumuurin taakse – ”Ei sovi velvollisuuteen”
- KOK: Venäjän armeijaan liitetty hiihtäjä pääsee olympialaisiin
- Mitä ihmettä? – Supertähti harjoitteli olympialaduilla ilman lupaa