Suomalainen ex-yleisurheilija seurasi kohua transurheilijoista – avasi nyt sanaisen arkkunsa: ”Mua hävettää tunnustaa…”
Kuva: Juha Tamminen
Transurheilijat ovat olleet viime viikkoina iso puheenaihe myös Suomessa.
Uusiseelantilainen Laurel Hubbard teki Tokion olympialaisissa historiaa, kun hän kilpaili ensimmäisenä transurheilijana olympialaisissa.
Muun muassa Aleksi Valavuori, Emilia Soini, Anni Vuohijoki, Elina Gustafsson ja Kiira Korpi ovat ottaneet kantaa asiaan sosiaalisen median puolella.
Entinen kiekonheittäjä Sanna Kämäräinen on nyt laittanut kortensa kekoon. Kämäräinen kirjoitti Instagramissa pitkän päivityksen asiasta. Alla osia siitä.
– Pelkästään jos menee Twitteriin, niin löytää pitkiä ketjuja, joihin on linkitetty tieteellisiä tutkimuksia, podcasteja, videoita, blogitekstejä, ja olisi kokopäivätyö lähteä tutkimaan näitä. Tämä ei ole aihe, josta voi käydä lukemassa muutaman some-päivityksen ja katsoa pari youtube-pätkää ja olla asiantuntija.
– Huippu-urheilusta ymmärrän jotain, mutta lähipiirissäni ei ole yhtään transsukupuolista ja mua hävettää tunnustaa, etten tiennyt esimerkiksi deadnimen käyttämisestä. En tiedä millainen prosessi sukupuolenkorjaus on fyysisesti ja henkisesti. Nyt tiedän vähän, koska olen lukenut asiasta, mutta eihän se mihinkään riitä.
Deadnimen käyttäminen (”deadnaming”) tarkoittaa, että ei ole poliittisesti korrektia käyttää transihmisestä hänen aiempaa nimeään, jos hän on vaihtanut sen.
– Siksi koitan laajentaa omaa ymmärrystä. Kun pidän asiaa erittäin tärkeänä aiheena puhua lähtien ihan siitä miten kunnioittaen kohtelemme toisia ihmisiä, syrjinnän minimoinnin, eettisyyden takia ja mitkä vaikutukset tällä on naisten urheiluun ja mahdollisuuksiin ja urheilumaailmaan kokonaisuudessaan, joka ei lähtökohtaisesti ole reilu.
Tässä koko päivitys.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Beazt Fight Nightissa vakuuttanut ottelija lähellä UFC-sopimusta – ”Aloitamme neuvottelut pian”
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki
- Krista Pärmäkoski raivostui – nyt tuli vakava varoitus kaikille suomalaisille
- Selostajalegenda Antero Mertaranta yllätyspesti: tätä harva osasi odottaa
- Aleksi Valavuorelta omaperäinen temppu ennen kohuottelua – lonkero varasti huomion
- TV-kamerat eivät näyttäneet tätä – suomalaislupaus ajautui väärälle radalle kesken kisan
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Aleksi Valavuorelta omaperäinen temppu ennen kohuottelua – lonkero varasti huomion
- Hurja tunnustus podcastissa – Aleksi Valavuori joutuu leikkaukseen
- Krista Pärmäkoski raivostui – nyt tuli vakava varoitus kaikille suomalaisille
- Norjan hiihtokuningattaren ratkaisu sai asiantuntijat haukkomaan henkeään
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Suomalaisaituri löysi vihdoin kadonneen vauhtinsa – kilpailun jälkeen iso paljastus