Suomalaisen yleisurheilijan ensimmäinen kilpailu matkalla koskaan ja heti mestaruus! – ”Eihän siinä ole erona kuin 10 aitaa”

Tarmo Savola päätti kolmen lajin urakkansa Suomen mestaruuteen 22-vuotiaiden 400 metrin aitajuoksussa Turussa ajalla 54,51. Lappajärven Veikkojen kymmenottelija ei ollut tällä matkalla kertaakaan aiemmin kilpaillut.
– Muut lajit eivät oikein sopineet tähän sunnuntaille. Ajattelin, että juoksen 400 metrin aidat, kun 400 metriä on kulkenut niin hyvin. Eihän siinä ole erona kuin 10 aitaa, Savola veisteli.
Juoksu näytti olevan Sibbo-Vargarnan Anton Kunnaksen heiniä, kunnes hän osui rajusti kahdeksanteen aitaan. Kunnas kaatui, mutta teki kuperkeikan ja ehti vielä viidenneksi. Savola kiri loppusuoralla takamatkalta voittoon.
– Säästelin 250 metriin asti ja tulin lopun pelti auki. Näin oli tarkoituskin juosta, Savola kertoi.
Savola voitti Turussa lauantaina pituushypyn ponkaistuaan rajussa myötätuulessa 739 ja oli perjantaina 400 metrillä viides ennätyksellään 48,18. Nuorten SM-kilpailut olivat välietappi matkalla Tampereen Kalevan kisojen kymmenotteluun, joka on hänelle kauden pääkilpailu.
– 400 metriltä jäi vähän hampaankoloon, vaikka tuli ennätys. Pituushypyssäkin oli pitkiä yliastuttuja. Toivotaan, että Kalevan kisoissa natsaa, Savola sanoi.
Liedon Parman Markus Hurri oli 22-vuotiaiden 400 metrin aitajuoksussa toinen ajalla 55,20 ja Naantalin Löylyn Christian Vänttinen kolmas ennätyksellään 55,80.
Vänttinen juoksi 400 metrin aidat nyt toisen kerran neljään vuoteen. Edellinen startti tuli kesäkuussa yllätyksenä Romanian Cluj-Napocassa, jossa Vänttisen paikkasi pikakomennuksella pohjevaivan takia sivuun jäänyttä Oskari Möröä.
Lähde: Urheiluliitto
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Dorothea Wierer yllätti kylpyvideollaan – ampumahiihtäjän fanit olivat heti sulaa vahaa
- Siinä on miehellä auto: Remi Lindholm kaahailee tällaisella menopelillä Suomessa
- Suvi Minkkinen koki hermoromahduksen – tästä on kyse
- Salainen ihailija yllätti Anne Kyllösen – naista odotti melkoinen näky
- Jasmi Joensuu julkaisi romanttisen kuvan – uusi rakas pääosassa
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Moukaritähti Krista Tervo sai kunniatehtävän – sitten paljastui kiusallinen tunarointi
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Nyt tipahti järjetön tulos – jopa Saga Vannisen tajunta räjähti
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Jasmi Joensuu julkaisi romanttisen kuvan – uusi rakas pääosassa
- Turussa tärähti kunnon kaari – keihään SE-tulos uusiksi
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen
- Huomasitko? Ella Junnilalta shokkipaljastus Ylen suorassa lähetyksessä