Suomalaisjuoksija teki uuden SE-tuloksen!

Suomen Noora Honkala on sijoittunut upeasti kolmanneksi ultrajuoksun kuuluisimmassa klassikkokilpailussa Spartathlonissa, joka juostaan 246,8 kilometrin pituisena Ateenasta Spartaan.
Honkalan aika 26.27.14 on yli kaksi tuntia nopeampi, kuin Teija Honkosen tähänastinen Suomen paras tulos tällä klassikkoreitillä. Honkonen juoksi kolme vuotta sitten kolmanneksi ajalla 28.36.08.
Tämän vuoden kilpailu oli erittäin kovavauhtinen. Honkalan aika on Spartathlonin naisten kaikkien aikojen tilaston viidenneksi paras.
Suomen paras sijoitus Spartathlonissa on juuri kolmas sija. Ennen Honkalan tämänvuotista kolmatta tilaa Seppo Leinonen sijoittui miesten sarjan kolmanneksi vuonna 1992 ja Janne Kankaansyrjä vuonna 2004. Teija Honkonen oli naisten sarjan kolmas vuonna 2018.
Mainiosti onnistui tänä vuonna myös Marianne Mäkinen, joka sijoittui kahdeksanneksi ajalla 32.50.56. Tulos on kolmanneksi nopein suomalaisnaisen Spartathlonissa juoksema aika Honkalan ja Honkosen jälkeen.
Zisimopoulos juoksi parhaan ajan 31 vuoteen
Miesten kilpailun voitti lähdöstä maaliin johtanut kreikkalainen Fotis Zisimopoulos ajalla 21.57.36. Tulos on kaikkien aikojen tilaston toiseksi paras. Nopeammin on juossut vain toinen kreikkalainen Yiánnis Koúros kolmeen otteeseen vuosina 1984, 1986 ja 1990.
Naisten kilpailun paras oli Itävallassa nykyisin asuva latvialainen Diana Dzaviza ajalla 25.24.25. Hän nousi johtoon vasta lauantaina aamuyöstä hieman ennen 200 kilometrin väliaika-asemaa.
Kaksi viimeisintä naisten kilpailua vuosina 2018 ja 2019 voittanut unkarilainen Zsuzsanna Maráz oli nyt toinen ajalla 26.00.14.
Noora Honkala oli vähällä tavoittaa Marázin kurottuaan hänen yli tunnin pituisen etumatkansa 27 minuuttiin. Molemmat juoksivat nyt nopeammin, kuin Marázin kaksi viimeisintä voittoaikaa.
Honkala juoksi Spartathlonin jo vuonna 2014 kaikkien aikojen nuorimpana naisena. Hän oli tuolloin 22-vuotias.
Lähde: SUL:n tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen laittoi pystyyn melkoisen show’n
- Pihalle A-maajoukkueesta – suomalaisen hiihtotähden kohtalo pöyristyttää
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Juha Mieto laukoi IL:lle harvinaisen selvää tekstiä Suomen hiihtotähdistä