Suomen olympiamitalisti sanoi ei EM-kisoille
Kuva: Getty Images
Suomen uintijoukkue Kazanin lyhyen radan EM-kilpailuihin 2.–7.11. on valittu.
Joukkueessa on 12 uimaria: Ronny Brännkärr, Ida Hulkko, Mimosa Jallow, Veera Kivirinta, Olli Kokko, Laura Lahtinen, Ari-Pekka Liukkonen, Kalle Mäkinen, Miikka Ruohoniemi, Tanja Ruohoniemi, Martta Ruuska ja Lotta Upanne.
– Pääsemme pitkästä aikaa kilpailemaan lyhyen radan arvokilpailuihin ja uimareilla on kovat näyttöhalut. Odotettavissa on kovatasoiset kilpailut, vaikka uinnissa on tänä vuonna useita arvokilpailuita. Joukkueessamme on sekä ensikertalaisia että kokeneita uimareita, Uimaliiton huippu-uinnin valmennuspäällikkö Tommi Pulkkinen kertoo.
Ronny Brännkärrille, Kalle Mäkiselle ja Tanja Ruohoniemelle kyseessä ovat ensimmäiset aikuisten arvokilpailut.
– Odotan heiltä hyvää kisamatkaa, josta he saavat arvokasta kokemusta. Onnistuessaan he voivat uida omia ennätyksiään ja sitä kautta päästä jopa semifinaaleihin, Pulkkinen kommentoi.
Kevään pitkän radan EM-kilpailuissa Ari-Pekka Liukkonen voitti EM-kultaa 50 metrin vapaauinnissa ja Ida Hulkko ui EM-hopeaa 50 metrin rintauinnissa. Kesällä Matti Mattsson ui olympiapronssia 200 metrin rintauinnissa.
– Menestys luo positiivista ilmapiiriä. Se kertoo myös, että meillä on menestyspotentiaalinen joukkue, jolla voi olla nappionnistumisilla mahdollisuudet jopa mitaleille. Haluamme joukkueena jatkaa menestystä, Pulkkinen sanoo.
Kazanin EM-joukkueeseen kuuluvat myös Uimaliiton valmennuspäällikkö Tommi Pulkkinen sekä valmentajat Jere Jännes ja Anttoni Laitinen sekä fysioterapeutti Tuomas Tikkala.
Uinnin lyhyen radan EM-kilpailut järjestetään Venäjällä Kazanissa 2.–7. marraskuuta.
Uinnissa järjestetään tänä vuonna myös lyhyen radan MM-kilpailut. Kilpailut oli tarkoitus järjestää vuonna 2020, mutta ne siirrettiin koronapandemian vuoksi. MM-kilpailut uidaan Abu Dhabissa 16.–21. joulukuuta.
A-maajoukkueen uimarit Matti Mattsson, Fanny Teijonsalo ja Jenna Laukkanen ovat alittaneet aikarajat EM-kilpailuihin, mutta ovat asettaneet tavoitteensa muihin kilpailuihin.
Lähde: Uimaliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Nyt jysähti EM-kisoissa – Suomi jatkaa puhtaalla pelillä
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Immu Fight Nightin kysyntä jäi vaisuksi – Nordiksella turvauduttiin erikoisratkaisuun
- Hurja näytös häkissä: Nanna Karalahti kertoi, mikä muutti kaiken
- Armand Duplantis villiintyi voitonjuhlissa – juomat lensivät päälle
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Immu Fight Night 2026: Ottelijat, tulokset, uutiset
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Nyt jysähti EM-kisoissa – Suomi jatkaa puhtaalla pelillä
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”
- Ampumahiihdosta iloinen perheuutinen – kaksi tähtinimeä odottaa vauvaa
- Sydney Sweeney riisuutui urheilun puolesta – videolla heti kymmeniä miljoonia katsojia
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Draamaa miesten seiväskisassa – Armand Duplantis nosti riman ME-korkeuteen
- Hurja näytös häkissä: Nanna Karalahti kertoi, mikä muutti kaiken