Koronaviruspandemia on kehittänyt dopingtestausta – ”Emme tiedä, mitä tulee tapahtumaan tulevaisuudessa”
Kuva: Getty Images
Suomen urheilun eettinen keskus SUEK on dopingtestannut koronapandemiasta huolimatta urheilijoita ennakkosuunnitelmien mukaisesti reagoituaan muuttuneeseen tilanteeseen.
SUEKin urheilijakyselyn mukaan, urheilijat antoivat luottamuksensa SUEKin toiminnalle ja dopingtestauksen jatkumiselle pandemian aikana. Yhdeksän kymmenestä vastaajasta piti hyvänä, että urheilijoita testataan myös pandemian aikana. Vastaajista 95 prosenttia koki testitapahtuman turvallisena tai erittäin turvallisena. Testit tehdään poikkeusoloissa suojavarusteista ja hygieniasta huolehtien. Myös matkailuautoja otettiin käyttöön.
– Vuosi on ollut ainutlaatuinen, sillä pandemia haastoi meidät muuttamaan nopealla aikataululla toimintaamme. Olemme erittäin tyytyväisiä hyvän urheilijapalautteen lisäksi siihen, että pystyimme reagoimaan tilanteeseen nopeasti ja testaustoimintaa pääsi jatkumaan. Otimme käyttöön uusia toimintatapoja, joissa otettiin huomioon niin viranomaisohjeistukset kuin Maailman antidopingtoimisto WADAn suositukset, SUEKin testauspäällikkö Katja Huotari sanoo.
Urheilijat kehuivat palautteessaan SUEKin dopingtestaushenkilöstön asennetta ja ammattitaitoa. Urheilijat arvostivat myös testaajien ystävällistä asennetta ja selkeää viestintää erityisjärjestelyistä. Huotari kiittää urheilijoita ja muistuttaa, että turvallinen testaustapahtuman läpivienti vaatii onnistuakseen myös hyvää yhteistyötä urheilijoiden kanssa
Kyselyn mukaan suomalaisurheilijat luottavat SUEKin testaukseen. Poikkeusaika herättää urheilijoissa kuitenkin huolta siitä, ovatko kaikki kilpailijat dopingvalvonnan ja -testauksen suhteen yhdenvertaisessa asemassa myös kansainvälisesti. Tästä huolimatta yli puolet vastaajista ei pidä pandemiaa uhkana puhtaalle urheilulle.
Testauspäällikkö luottaa siihen, että kuluneen poikkeusvuoden opit näkyvät myöhemminkin testausorganisaation kykynä reagoida mahdollisiin nopeisiin muutoksiin tai vaatimuksiin.
– Teimme erityisjärjestelyitä ja otimme käyttöön muun muassa suojavarusteet ja matkailuauton. Tilanne on haastanut dopingtestausta ja eri maissa teknologiaa on hyödynnetty uudelle tavalla testauksen toteuttamisessa. Uskon, että tämä kehitystyö tulee jatkumaan. Emme tiedä, mitä tulee tapahtumaan tulevaisuudessa. Nyt tiedämme, että pystymme nopealla aikataululla muuttamaan käytäntöjämme ja reagoimaan uusiin tilanteisiin, Huotari toteaa.
Lähde: SUEK
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Täyskäännös kansainvälisessä urheilussa – venäläiset palaavat huipputasolle vuosien tauon jälkeen
- Suomen ennätysnainen tekee paluun loukkaantumisen jälkeen – ”Olen hieman keskeneräinen”
- Nooralotta Neziri tekee odotetun paluun – pitkä kuntoutus päättyi ilouutiseen
- Annimari Korte jätti radat taakseen – nyt toteutui lapsuuden jättihaave
- Ex-maajoukkuehiihtäjän elämä muuttui täysin – ei kaipaa takaisin ladulle
- Ella Junnila avautui kisojen jälkeen: ”Olisin tarvinnut toiset silmät katsomoon”
- Suvi Minkkisen ympärille rakentuu yllätysjoukko – uusi kansainvälinen tiimi julki
- Suomen moniottelutähti kiitää kovaa vauhtia huipulle – ikäluokan eliittiä jo nyt
- Laina urheiluvälineisiin: näin rahoitat harrastuksesi järkevästi
- Martti Puumalainen löysi keinon nousta vaikeuksista – mitali irtosi dramaattisten vaiheiden jälkeen
- Ex-maajoukkuehiihtäjän elämä muuttui täysin – ei kaipaa takaisin ladulle
- Janne Ahosen rakkausloma jatkuu yhä – kuvat Norjasta keräävät huomiota
- Suvi Minkkisen ympärille rakentuu yllätysjoukko – uusi kansainvälinen tiimi julki
- 50-vuotias suomalaislegenda hämmästyi itsekin – Suomen ennätys syntyi Turussa
- Suomen moniottelutähti kiitää kovaa vauhtia huipulle – ikäluokan eliittiä jo nyt
- Suomen hiihtomaajoukkueessa iso muutos – Vilma Ryytty paljasti, mitä kulisseissa tapahtuu
- Wilma Heltelä jäi viimeiseksi – silti yksi asia sai suomalaisen hymyilemään
- Ella Junnila avautui kisojen jälkeen: ”Olisin tarvinnut toiset silmät katsomoon”
- Vaikea kausi sai hetkeksi väistyä – moukarinainen lähti irrottelemaan festareille
- Frisbeegolfin suomalaisnäytös huipentui trilleriin – voittaja selvisi vasta uusintaväyliltä