Huikea kunnianosoitus! Maailman parhaaksi viidesti valittu suomalaislegenda on valittu Hall of fameen – Katso tribuuttivideo tästä
Kuva: Juha Tamminen
Urheilumuseolla koettiin tänään 7.12.2021 juhlava hetki, kun Mika Kohonen nimettiin kaikkien aikojen kuudentena henkilönä salibandyn Hall of Fameen.
Mika Kohonen on saavuttanut urallaan lähes kaiken. Hän on 194 maaottelullaan eniten maaotteluita pelannut ja samalla eniten maaottelupisteitä saavuttanut (86+169=255) pelaaja. Kansainvälisissä tilastoissa hän on ykkönen pelattujen MM-turnausten määrässä (11 kpl) ja pelatuissa MM-otteluissa (60 kpl).
Mika Kohonen on voittanut neljä maailmanmestaruutta, viisi MM-hopeaa ja kaksi MM-pronssia. MM-kisojen tähdistökentälliseen hänet on valittu viisi kertaa. Hänet on valittu viisi kertaa maailman parhaaksi salibandypelaajaksi. Hänellä on neljä Ruotsin mestaruutta, kaksi hopeaa ja neljä pronssia sekä yksi SM-hopea ja kaksi SM-pronssia.
Tänään Mika Kohosen palkitsivat Hall of Fameen ensimmäisenä nimetty Suomen salibandyn isä Pekka Mukkala sekä Respect-toimikunnan puheenjohtaja Jari Kinnunen. Mika Kohosen Hall of Fame -kuvataulu tullaan lisäämään Lempäälän Ideaparkin salibandymuseon kunniagalleriaan.
Salibandyn Respect –järjestelmä on suomalaisen salibandyn 30-vuotisjuhlavuonna 2015 luotu järjestelmä lajin parissa erityisesti ansioituneiden henkilöiden kunnioittamiseksi ja arvokkaiden muistojen vaalimiseksi. Hall of Fame -galleria on Respect -järjestelmän arvokkain huomionosoitus. Hall of Fameen voidaan nimetä henkilö, joka on menestynyt poikkeuksellisen hyvin, edistänyt ja edesauttanut salibandyn kehitystä ja tunnettuutta poikkeuksellisella tavalla.
Aikaisemmin salibandyn Hall of Fameen on nimetty Pekka Mukkala, Kurt Westerlund, Jarmo Perttilä, Heikki Vienola ja Janne Tähkä.
Lähde: Salibandyliitto
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suuri suru: 30-vuotias MMA-tähti menehtyi pelastaessaan teinityttöjä
- Putinin väitetty rakastajatar myrskyn silmässä – raivokas palaute levisi Venäjällä
- Mitä ihmettä? Tenniksen kohupelaaja pudotti housunsa kesken ottelun
- “Kaikki meni roskiin” – Suomen miesjuoksijan kausi ohi ennen alkua
- Topi Raitaselta huippu-uutinen pitkän tuskan jälkeen – julkaisi odotetun videon
- Suomen alppihiihtoon iso muutos – uusi päävalmentaja palaa Norjasta
- Keihäslegendan pojat herättävät huomiota yleisurheilupiireissä – luvut kovempia kuin isällä samassa iässä
- EM-edustaja juoksi loukkaantuneena maaliin asti – julkaisi pysäyttävän viestin
- Miljardiluokan urheiluhanke muuttui dramaattisesti – näin uusi areena nyt toteutetaan
- Suomalainen CS-tähti dominoi miljoonaturnauksessa – jättipotti kilahti tilille
- “Kaikki meni roskiin” – Suomen miesjuoksijan kausi ohi ennen alkua
- Suomen uusi supertähti nousi rytinällä – Ella Mikkolan hurja muutos hämmästyttää
- Suomen maajoukkuehiihtäjä hirmuvedossa – ruotsalaistähdet eivät pysyneet kyydissä
- Jasmi Joensuu ja Leijonat-hyökkääjä: iso elämänmuutos!
- Krista Tervo julkaisi bikinikuvan harjoitusleiriltä – Emma Tainio riensi heti kommentoimaan
- Makwan Amirkhani pysäytti Nokia-areenan – suora viesti presidentti Stubbille räjäytti yleisön
- Keihäslegendan pojat herättävät huomiota yleisurheilupiireissä – luvut kovempia kuin isällä samassa iässä
- Topi Raitaselta huippu-uutinen pitkän tuskan jälkeen – julkaisi odotetun videon
- Suomalainen työnsi ylivoimaisen voiton – sitten tuli yllättävä arvio
- EM-edustaja juoksi loukkaantuneena maaliin asti – julkaisi pysäyttävän viestin