Suomen lentopallomaajoukkueen päävalmentaja on selvillä – ”Ainakin muutama pelaaja on ilmoittanut maajoukkuepeliensä päättymisestä”
Kuva: Getty Images
Huhtikuussa 2019 Suomen miesten lentopallomaajoukkueen päävalmentajaksi tullut Joel Banks jatkaa tehtävässä uudella 2+1 -vuotisella sopimuksella. 46-vuotias, Portsmouthissa syntynyt britti ja Suomen Lentopalloliitto olivat koko ajan syksyn EM-kotikisoihin päättyneen edellisen sopimuskauden jälkeen aktiivisesti neuvotteluissa ja jatkosopimus syntyi helposti molempien osapuolten iloksi.
Lentopalloliitto on ollut erittäin tyytyväinen Banksin aikakauteen päävalmentajana ja näin uudelle 2+1 -vuotiselle sopimukselle oli hyvä pohja.
Lentopalloliiton toimitusjohtaja Olli-Pekka Karjalainen:
- Oli selvää, että Joelin ensimmäisen sopimuskauden fokus oli maajoukkueen nostaminen takaisin sinne, missä se on viimeisen reilun vuosikymmenen aikana totuttu näkemään.
- Nytkin ensisijaisena tavoitteena on luonnollisesti miesten maajoukkueen menestys tulevissa kisoissa hänen johdolla. On myös luonnollista, että päävalmentajan halutaan jättävän jälkensä laajemmin suomalaiseen huippulentopalloon oman kautensa aikana ja tässä on toinen kantava teema Banksin toisella kaudella.
Miesten maajoukkueen päävalmentaja Joel Banks:
- Neuvottelut aloitettiin tovi EM-kilpailujen jälkeen pyydettyäni pienen hengähdyshetken istuakseni alas ja miettiäkseni mitä olemme tehneet ja missä olen valmentajana.
- Olen onnellinen, että olen saanut olla mukana Suomen maajoukkueessa nämä edeltävät vuodet. Alun siirtymävaiheen jälkeen olen päässyt ajamaan ajatuksiani joukkueeseen ja se on vienyt totta kai aikaa. Mielestäni kolmen vuoden prosessi toi viime kesänä hyvän tuloksen. Olin todella ylpeä siitä miten joukkue EM-kilpailuissa esiintyi ja toivon, että muutkin kokevat Suomen miesten lentopallon olevan nyt hyvässä tilanteessa.
- Neuvottelujen pääpaino oli Lentopalloliiton ajatuksissa siitä, mihin olemme menossa ja millä tavoin tästä taas eteenpäin sekä parempaan mennään. Kaikki ovat kunnianhimoisia jatkamaan aloittamaamme työtä. Olen erittäin innokas jatkamaan tästä, mihin olemme nyt päässeet. Meidän pitää edelleen päästä eteenpäin.
- Nyt lähdemme rakentamaan seuraavaksi ohjelmaa ja joukkuetta kesän Hopeiseen liigaan ja sen jälkeen elokuisiin EM-karsintoihin.
- Tärkeää on jatkaa asioiden rakentamista. Viime kesältä joukkue tulee muuttumaan, ainakin muutama pelaaja on ilmoittanut maajoukkuepeliensä päättymisestä ja osa toivonut kevyempää maajoukkueohjelmaa tulevaksi kesäksi. Viime kesä oli tiukka ja tämä on täysin ymmärrettävää. Tulevana kesänä nähdään takuulla siis uusia kasvoja ja uuden rakentamista. Näinhän tehtiin viime kesäksikin ja saimme nähdä hienoja kasvutarinoita.
- Olen kiitollinen Suomen Lentopalloliitolle, että se on halukas jatkamaan minun ja muun joukkueen kanssa tätä hienoa taivalta tästäkin eteenpäin kohti uusia hienoja hetkiä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista
- Se oli siinä – 25-vuotias hiihdon maailmantähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Annimari Korte paljasti – hymyilevän kuvan taakse kätkeytyi brutaali totuus
- Krista Pärmäkosken tilanteessa synkkä käänne – tämän nainen halusi nyt sanoa
- Surullinen tieto julki – suomalainen urheilulegenda on kuollut
- Suvi Minkkinen romahti – kisan jälkeen melkoinen heitto
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Se oli siinä – 25-vuotias hiihdon maailmantähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Suvi Minkkinen romahti – kisan jälkeen melkoinen heitto
- Suvi Minkkisen kohtelu ällistytti Kaisa Mäkäräistä
- Ylellä brutaalia tekstiä Iivo ja Kerttu Niskasesta
- Krista Pärmäkosken tilanteessa synkkä käänne – tämän nainen halusi nyt sanoa
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista
- Joni Mäen käytökselle tyrmäys Viaplaylla – ”Lammas”
- Surullinen tieto julki – suomalainen urheilulegenda on kuollut
- Annimari Korte paljasti – hymyilevän kuvan taakse kätkeytyi brutaali totuus