Itävallassa nähtiin paras suomalaissuoritus sitten Tanja Poutiaisen! – Kalle Palander hehkutti Ylellä: ”Tuosta se lähtee”

Alppihiihdon pujottelun maailmancupin osakilpailu käytiin Sveitsin Schladmingissa.
18-vuotias Rosa Pohjolainen osoitti kylmäpäisyyttä legendaarisessa kisassa laskemalla ensimmäisellä kierroksella lähtönumerolla 54 sijalle 14. Ensimmäisen laskun jälkeen Pohjalainen jäi 1,24 sekuntia kierroksen nopeimmin laskeneesta Petra Vlohovasta.
”Tämä oli minun ensimmäinen iltakisa ja ensimmäiset maailmancupin pisteet ulkomailta. Levin jälkeen on ollut vaikeuksia, on tullut epäonnistumisia kisoissa ja ulosajoja. Oli mukava saada onnistuminen kisassa. Toinen lasku meni vähän heikommin, en saanut käännöksiä oikein osumaan kohdalleen. Pisteet taskussa pääsee kotiin, niin onhan tässä hyvä fiilis”, Pohjalainen iloitsi kisan jälkeen.
Toista kierrosta sävytti lukuisat ulosajot. Pohjolainen jäi kisan voittajasta USA:n Mikael Shiffrinistä 2,39 sekuntia. Toiseksi sijoittui Slovakian Petra Vlohova ja kolmanneksi Saksan Lena Duerr.
Aiemmin Pohjolainen laski maailmancupin pisteille marraskuussa Levillä ollen lopputuloksissa 24:s. Pujottelun maailmancup jäi nyt olympiatauolle.
Kalle Palander oli iloinen nuoren suomalaisen suorituksesta.
– Tuosta se lähtee pikku hiljaa. Toiselle kierrokselle pääseminen on aina iso askel, maailmanmestari ja 14 maailmancupin osakilpailuvoittoa napannut Palander kannusti Ylen lähetyksessä.
Edellisen kerran suomalaisnainen oli Pohjolaista korkeammalla sijalla pujottelun maailmancupin kisassa maaliskuussa 2014, jolloin Tanja Poutiainen laski 12. sijalle Åressa.
Lähde: Ski Sport Finland
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suvi Minkkinen koki hermoromahduksen – tästä on kyse
- Salainen ihailija yllätti Anne Kyllösen – naista odotti melkoinen näky
- Jasmi Joensuu julkaisi romanttisen kuvan – uusi rakas pääosassa
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Moukaritähti Krista Tervo sai kunniatehtävän – sitten paljastui kiusallinen tunarointi
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Miten tämä on mahdollista? Kisajärjestäjiltä tyrmäävät sanat Eveliina Määttäselle
- Nyt tipahti järjetön tulos – jopa Saga Vannisen tajunta räjähti
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Turussa tärähti kunnon kaari – keihään SE-tulos uusiksi
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Huomasitko? Ella Junnilalta shokkipaljastus Ylen suorassa lähetyksessä
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Katse kohdistui Haralaan ja Hurskeeseen – Suomen teinitähti tekikin kuin vaivihkaa hirmujuoksun
- Miten tämä on mahdollista? Kisajärjestäjiltä tyrmäävät sanat Eveliina Määttäselle