Ei mene jakeluun – UL: Maria Huntingtonin on vaikea ymmärtää, miksi tästä asiasta puhutaan hänen kohdallaan

Seitsenottelija Maria Huntington valmistautuu uuteen kauteen uudessa valmennuksessa. Nainen on kertonut tunnelmistaan Urheilulehden haastattelussa, joka on julkaistu myös Ilta-Sanomien verkkosivuilla.
Huntington teki vuonna 2019 otteluennätyksensä 6339. Viime kaudella paras kunto ja suoritustaso eivät löytyneet olympialaisissa.
Huntingtonista ja mahdollisesta SE-tuloksesta on puhuttu paljon. Satu Ruotsalaisen Suomen ennätys 6404 on yli 30 vuoden takaa. Huntington muistutti Urheilulehdelle, ettei hän itse ole ottanut asiaa esille.
– Välillä tuntuu, että Suomen ennätyksen rikkominen on minun kohdallani ainoa juttu, mitä media seuraa. Itse en ole ottanut sitä puheeksi haastatteluissa, sanaili Huntington UL:lle.
Tässä Ilta-Sanomien juttu (kirjautuneille), jossa lisää Huntingtonin mietteitä.
Luetuimmat
- Riitta-Liisa Roposen hellekuvat tiputtivat leukoja lattiaan – “Niin upee mimmi!”
- IS: Tero Pitkämäki sai järkyttävän viestin – se oli sitten menoa
- Kristiina Mäkelältä hirmusuoritus – heti kisan jälkeen tylyn faktan
- Ella Junnila jakoi mielettömän uutisen – “Miettikää sitä!”
- Anni Vuohijoki sai tökerön palautteen kuvastaan – nainen latasi oman totuutensa
- MM-kisat vaarassa naurettavan syyn vuoksi – Wilma Murto pöyristyi lukemastaan: “Voi ei”
- Therese Johaug on timmissä tikissä – nainen julkaisi harvinaista kuvamateriaalia
- Oliver Helander ei voinut kuin nauraa kilpakumppaniensa touhulle Tukholmassa
- Urheiluvaikuttaja pöyristyi Kerttu Niskasen kohtelusta – “Ihan hevonpaskaa”
- Huonostihan siinä – suomalaisen naishiihtäjän temppu uima-asussa meni pieleen