Naisten Superpesiksen Roihuttarien päävalmentaja ja pelinjohtaja Pasi Niemelä on saanut tuomion rattijuopumuksesta.

– Saimme tiedon Niemelältä itseltään pian tapahtuneen jälkeen ja asia käsiteltiin seuran johtokunnassa välittömästi. Emme missään tapauksessa hyväksy tekoa, ja olemme käyneet asian huolellisesti hänen kanssaan läpi. Niemelä on saanut meiltä kirjallisen huomautuksen asiasta, ja olemme yhdessä sopineet tuolloin jatkotoimenpiteistä ja tilanteeseen ulkopuolisen avun hakemisesta, kertoo seuran puheenjohtaja Minna Koivisto Roihuttarien verkkosivuilla.

Niemelä jatkaa seuran palveluksessa Roihuttarien päävalmentajana ja pelinjohtajana.

– Emme jätä Niemelää asian kanssa yksin, vaan teemme parhaamme ollaksemme tukena. Korostamme kuitenkin, että tapahtunut ei voi toistua, emmekä hyväksy tapahtunutta millään tasolla, Koivisto sanoo.

Iltalehti kertoo, että poliisin esitutkintapöytäkirjan mukaan Niemelä oli nukkunut autossa, kun poliisi löysi hänet. Mies puhalsi sitten 2,4 promillen lukemat. Verikokeissa alkoholipitoisuudeksi todettiin 2,81 promillea. Niemelä sai toiminnastaan 70 päiväsakkoa, joka on hänen tuloillaan 1 330 euroa. Rattijuopumus tapahtui joulukuussa 2021.

Niemelä teki myös maineikkaan pelaajauran.