Nyt alkoi tapahtua – Aleksandr Bolshunoviin ”rumaan” touhuun puututtiin vihdoin

Venäjän hiihtotähti Aleksandr Bolshunov on ottanut melkoisia pomon elkeitä kotimaassaan järjestettävissä Venäjän Cupin kisoissa.
Bolshunovin ja Sergei Ustjugovin välillä on kuohunut jo pidempään. Sama jatkui Krasnogorskissa järjestetyn perinteisen sprinttikisan yhteydessä.
Kisan voitti Aleksandr Terentjev ennen Bolshunovia. Ustjugov jäi kisan viidenneksi.
Ustjugov kävi kisan jälkeen kuumana. Hän ei kätellyt Bolshunovia eikä osallistunut kisan jälkeiseen seremoniaan. Mies syytti Bolshunovia jälleen eteensä kiilaamisesta.
Bolshunov väitti itse medialle, että kyse oli kilpailutilanteesta. Ustjugovin valmentaja Ivan Bragin ei niellyt noita puheita.
– Kaikki näkyy lähetyksessä. Jo toisessa perättäisessä kisassa tapahtuu erikoisia asioita. Tuomarit päättivät, ettei ole mitään seurauksia. On tärkeää houkutella katsojia rehdillä taistelulla mutta ei skandaaleilla. Tämä tapahtui toista kertaa peräkkäin, tuhisi Bragin Championat-sivustolle.
– Voi astua kerran suksille vahingossa, mutta toisen kerran – se ei ole mahdollista! Miksi tehdä näin? Aleksandr kontrolloi kisaa ilman tuotakin. Aleksandr on erittäin vahva urheilija. Hän voittaa muut ilman mitään ylimääräistä. Kun voittaa reilun taiston, on todellinen kuningas. Kun se ei ole reilua, on se rumaa katsottavaa, linjasi Bragin.
Bolshunovin temppuilu oli lopulta tällä kertaa liikaa myös tuomaristolle. Maan hiihtoliiton puheenjohtaja Jelena Välbe kertoi hänen saaneen suullisen varoituksen.
– Tämä ei ollut liiton ratkaisu, vaan tuomariston. Se kävi eilen pitkään läpi tilannetta.
– Sasha (Bolshunov) kutsuttiin tuomarin kuultavaksi. Hän sai suullisen varoituksen. Hänelle näytettiin videokuvaa, ja hän oli samaa mieltä päätöksestä, vakuutti Välbe R-Sportille.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Tämä kuvakulma naiskatsojaan oli liikaa – kameramiehen toiminnasta alkoi sadella irstasta vihjailua
- Hiljaiseksi vetää – Annimari Kortteelta pöyristyttävä paljastus siitä, mitä hänelle tapahtui Helsingissä
- Sami Jauhojärvi laukoi Viaplaylla suoraa tekstiä Suomen hiihtotähdestä
- Venäjän hiihtotähdet MM-kisoihin? – Jelena Välbeltä jäätävä kommentti
- Ruotsin hiihtoässä latasi suoran viestin Venäjälle – onko Suomen hiihtotähdistä tähän?
- Iivo Niskanen sanoi karun totuuden ääneen, Sami Jauhojärvi teki yhden asian selväksi
- Totuus on nyt julki – raju paljastus Suomen hiihtomaajoukkueen kulisseista näki päivänvalon
- Pöyristyttävä väite Johannes Kläbosta lähti leviämään – nyt saatiin Aleksandr Bolshunovin tuomio
- Naispelaaja asteli pelaamaan – ”liian tiukka” vaatetus pöyristytti
- Venäläistähdet MM-kisoihin? – Nyt saatiin suora vastaus
- Tämä kuvakulma naiskatsojaan oli liikaa – kameramiehen toiminnasta alkoi sadella irstasta vihjailua
- Sami Jauhojärvi laukoi Viaplaylla suoraa tekstiä Suomen hiihtotähdestä
- Se oli sitten siinä – suomalainen hiihtoässä löi hanskat tiskiin
- Iivo Niskanen sanoi karun totuuden ääneen, Sami Jauhojärvi teki yhden asian selväksi
- Totuus on nyt julki – raju paljastus Suomen hiihtomaajoukkueen kulisseista näki päivänvalon
- Hiljaiseksi vetää – Annimari Kortteelta pöyristyttävä paljastus siitä, mitä hänelle tapahtui Helsingissä
- Hetkonen: Juha Mieto pamautti IS:lle shokkiväitteen Iivo Niskanen
- Suomalaiset maajoukkuetähdet löysivät toisensa – hiihtoässä puhui IL:lle SE-naisesta
- Norjasta vahvistettiin ikävä uutinen – Kerttu Niskasen syliin tipahti huikea mahdollisuus
- Kaisa Mäkäräinen täräytti Ylelle rehellisen näkemyksensä Mari Ederin tilanteesta