Venäjän hiihtoässät palasivat kansainvälisiin kisoihin – seurauksena surullinen sirkus, Jelena Välbeltäkin loppuivat tekosyyt

Venäläiset hiihtäjät ovat ulkona kansainvälisistä kisoista Euroopassa. Maan urheilijat ovat kuitenkin löytäneet vastustajia muualta – esimerkiksi Kiinasta.
Kiinaa ei tunneta maastohiihdon suurmaana. Changchunissa hiljattain järjestetyistä maiden välisistä kisoista tulikin melkoista pelleilyä.
Venäjällä ei ollut edes kaikkia parhaita nimiä mukana, mutta homma oli silti melkoista sirkustouhua. Esimerkiksi 15 kilometrin vapaan hiihtotavan kisassa Venäjän Saveli Korostelev peittosi parhaan kiinalaisen yli neljällä minuutilla.
Uhmakkaasti länsimaita kohtaan esiintynyt Venäjän hiihtoliiton puheenjohtaja Jelena Välbe joutui jopa myöntämään, ettei tämä nyt aivan putkeen mennyt.
– Jätkät sanoivat, että rata oli vaikea. Pitoa ei ollut, mutta eihän se nopea ollut. Se näkyy tuloksissa. Latu oli keinolunta. Meidän piti selittää järjestäjille, että ladut pitää ajaa kuntoon joka päivä, sillä muuten lumesta tulee kuin sementtiä.
– Ainoa ongelma oli, että he toivat meille erittäin heikkoja vastustajia. Ei heillä tietenkään ole vahvoja hiihtäjiä… Mutta ehkä mekin toimme liian kovia hiihtäjiä. Tärkeitä oli toki joukkueen sisäinen kilpailu, näki Välbe Championat-sivuston mukaan.
- Mitä ihmettä? Ylellä ällisteltiin Suomen hiihtomaajoukkueen touhua – ”Ihmetyttää todella suuresti”
- Viaplayn Sami Jauhojärvi tajusi heti että jokin oli pielessä – sitten selvisi koko karu totuus, jota ei TV:ssä nähty
- Suomalaislegenda vaikeni Matti Nykäsen kuoltua – IS:lle paljastettiin nyt ikävä totuus
- Jasmi Joensuu haukkui Ylelle toisen naishiihtäjän – Kerttu Niskanen ymmällään
- Seiska: Kristiina Mäkelä löysi uuden rakkaan – tällaisesta miehestä on kyse
- Ruotsalaisurheilija esitteli yllättäen paljasta pintaa – nainen ällistyi ihmisten reaktioista
- Ei sille mitään voi – Iivo Niskanen sanoi Ylelle brutaalin totuuden
- Ei mitään epäselvää – Sami Jauhojärvi tykitti Viaplaylla suorat sanat Krista Pärmäkoskesta
- Tämä kirpaisee – surullinen tieto Suomen hiihtotähdestä julki
- Se oli siinä – hiihdon olympiavoittajan kausi ohi
- Kaisa Mäkäräinen palasi ladulle – jälki oli ällistyttävää
- Jasmi Joensuu haukkui Ylelle toisen naishiihtäjän – Kerttu Niskanen ymmällään
- Se oli siinä – hiihdon olympiavoittajan kausi ohi
- Tämä kirpaisee – surullinen tieto Suomen hiihtotähdestä julki
- Seiska: Kristiina Mäkelä löysi uuden rakkaan – tällaisesta miehestä on kyse
- Hiihtoliitto vahvisti – Suomen hiihtomaajoukkueelle synkkä uutinen
- Nainen veti ylävartaloaan paljaaksi tv-lähetyksessä – juontajan välitön reaktio kertoo kaiken
- Norjassa muhii todellinen skandaali – kello tikittää Johannes Kläbolle
- Norjalaislegenda ällistyi Suomen hiihtoässän tempusta – lateli kovaa tekstiä
- Suomalaisjuoksijalta uskomaton ennätysparannus ja SE-aika – kisan jälkeen huimaa tekstiä