Viivi Lehikoinen tykitti huiman ajan – sitten SE-nainen avasi sanaisen arkkunsa

Viivi Lehikoinen paransi viikonloppuna yli sekunnilla ennätystään naisten 400 metrillä. Hän kellotti Metzissä ajan 52,52.
Lehikoinen, joka pääsi varsin lähelle Ella Räsäsen sisäratojen SE-tulosta (52,37), hämmästeli itsekin vetoaan myöhemmin sosiaalisessa mediassa. Hän paljasti samalla kärsineensä isoista ongelmista.
– Siis pakko sanoa, että vaikka yleensä on vähän ees joku käsitys, mihin vois pystyä, niin tää tuli kyllä itellekin pienenä yllätyksenä. Urheilijana on vaikea välttää vastoinkäymisiä, mutta loppuvuoden takareisivamma, etureisiongelmat ja joulun keuhkoputkentulehdus ei kyllä tehnyt harjoittelusta helppoa.
– Etenkin tammikuun kilpailuihin valmistava leiri aiheutti harmaita hiuksia, kun tuntui, ettei pysy muiden tai edes omien viime kevään treeniaikojen perässä. Siksi en kokenut olevani siinä kunnossa, että kannattais kilpailla, vaan oisin paljon mielummin jatkanut harjoittelua kesää kohti. Mutta ihan hyvä, ettei mua aina kuunnella näissä jutuissa, naureskeli Lehikoinen Instagramissa.
Lehikoinen jatkoi kirjoittamalla, ettei hän tykkää puhua julkisesta omista ongelmistaan. Hän halusi kuitenkin jakaa tämän opetuksen.
– 1) Useimmiten me pystytään paljon parempaan kuin mitä meidän mieli luulee. Meillä on hirveesti kaikenlaisia uskomuksia ja pelkoja itsestämme ja asioista, mitkä vaan rajottaa meidän toimintaa. 2) Vertailu muihin ei vie mihinkään. Kova treeniseura puskee tietenkin muakin eteenpäin, mutta se et murehtii sitä, että kuinka huono on verrattuna muihin vie vaan energiaa. Kaikki on yksilöitä, joilla on erilaisia vahvuuksia ja sitä varten siellä treeneissä ollaan, että kisoissa kulkis, kirjoitti Lehikoinen.
Lehikoisen päälaji on 400 metrin aidat.
Nooralotta Neziri mainiossa vedossa
Nooralotta Neziri palasi kilpakentille voittamalla Tampereella Pirkkahallissa kansallisen kisan 60 metrin sileän juoksun hyvällä ajalla 7,44. Hän jäi ennätyksestään vain 0,04 sekuntia.
– Kerrankin yllätin itseni positiivisesti, Neziri sanoi SUL:n tiedotteella.
– Tampereen ajat kertoivat, että nopeus on onnistuttu pitämään kunnossa vähäisestä juoksuharjoittelusta huolimatta, Neziri jatkoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä harva puhuu – Nooralotta Neziri kertoi nyt koko karun totuuden
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä saadaan kunnon sontamyrsky – Krista Pärmäkoskikin sohaisi ampiaispesää