Annimari Korte antoi palaa – laukoi selvää faktaa Nooralotta Neziristä ja Reetta Hurskeesta
Pika-aituri Annimari Korte seurasi muiden suomalaisten tavoin ilahtuneena yleisurheilun alle 23-vuotiaiden EM-kisoja.
Suomen nuoret urheilijat toivat päivästä toiseen ilonaiheita faneille. Kortteella oli kuitenkin viesti myös muille nuorille.
– Upeeta oli katsoa suomalaisten kilpailuja Espoossa. Mutta kaikkien joilla ei mennyt niin kuin toivoi tai eivät kisoihin päässeet, on hyvä muistaa että vaikka ette olisi Euroopan kärkeä vielä alle 23-vuotiaana, on teillä siihen kaikki mahdollisuudet tulevaisuudessa! Jokaisella urheilijalla on oma polkunsa ja kaikki kehittyvät eri tahdissa, jotkut löytävät sen oman parhaansa reilu 20-vuotiaana, jotkut vasta reilu 30-vuotiaana, aloitti Korte.
Korte otti esille sen, että Suomen huippuaitureiden urat ovat edenneet erilaisessa tahdissa.
– Aidoissa hyvä esimerkki kuinka Nooralotta Neziri alitti 13 sekuntia 21-vuotiaana, Reetta Hurske 24-vuotiaana, mä ja Lotta Harala 31-vuotiaana ja kaikkien ennätykset nyt 0,15s sisällä.
– Ite juoksin U23 EM-kisoissa 13,84 ja ei mitään saumaa välieriin. 24-vuotiaana ennätys oli 13,46 kun lopetin urani. 29-vuotiaana aloitin treenailemaan (13,48), 30-vuotiaana tosissani treenaamaan (13,14) ja 31-vuotiaana juoksin Suomen ennätyksen 12,72, olin vuoden 3. nopein Eurooppalainen ja MM-kisojen välierissä, muistutti Korte.
– Ei varmasti kukaan olisi uskonut U23 EM-kisojen jälkeen, että joskus juoksen yli sekunnin kovempaa ja olen Euroopan parhaita aitajuoksijoita. Usein lahjakkuus näkyy jo nuorena, mutta kovalla työllä ja oikealla valmennuksella kaikki on mahdollista myöhemminkin. Kunhan intohimoa urheiluun löytyy, ei ole myöhäistä kehittyä! päätti Korte.
Kortteen teksti sai paljon huomiota urheilupiireissä. Hän sai paljon kehuja kirjoituksestaan.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Poliisi teki löydön Tiger Woodsin taskusta – nyt puhuu tähti itse
- Inarin SM-hiihdot 2026: Ohjelma, tv, tulokset
- Taitoluistelussa kuohuu – nyt käynnistyi tutkinta
- Näin Lotta Harala ja Reetta Hurske reagoivat Wilma Murron yllätysuutiseen
- Wilma Murto meni naimisiin – nimi vaihtuu!
- Somevinkit romukoppaan – Kaisa Mäkäräinen kertoo oman mielipiteensä
- Suomalainen keihäänheittäjä testasi itseään – tulos herättää hämmästystä
- Ura vaakalaudalla – nyt Nooralotta Neziri antaa päivityksen tilanteestaan Ylelle
- Hurjat tienestit julki, alppihiihtäjät jättivät Johannes Kläbon taakse
- VV: Voitonjuhlat kuumensivat tunteita – “isoegoisia hiihtäjiä”
- Nyt jysähti – suomalaisottelija suoraan miljoonayleisön eteen
- Suomalainen keihäänheittäjä testasi itseään – tulos herättää hämmästystä
- Wilma Murto meni naimisiin – nimi vaihtuu!
- IL: Iivo Niskanen sai suoran arvion – uusi valmentaja ei pidätellyt sanojaan
- Näin Lotta Harala ja Reetta Hurske reagoivat Wilma Murron yllätysuutiseen
- Nyt voi sattua – maailman vahvin mies saa vastaansa voittamattoman nyrkkeilijän
- VV: Voitonjuhlat kuumensivat tunteita – “isoegoisia hiihtäjiä”
- Somevinkit romukoppaan – Kaisa Mäkäräinen kertoo oman mielipiteensä
- Norjan hiihtotähti: Ura ohi 26-vuotiaana!
- Hurjat tienestit julki, alppihiihtäjät jättivät Johannes Kläbon taakse