Pika-aituri murskaamassa ikivanhaa SE-aikaa – silti otti päähän
Turussa tehtiin kovaa jälkeä viestijuoksun SM-kisoissa. Miesten seurajoukkueiden pikaviestin SE-aikaa sivuttiin ajalla 40,07. Tuo SE-aika kellotettiin edellisen kerran vuonna 1998.
Jyväskylän Kenttäurheilijat sivusi siis nyt ennätystä. Joukkueessa juoksivat Santeri Kuusiniemi, Elmo Lakka, Konsta Alatupa ja ankkurina Viljami Kaasalainen.
– Suomen ennätys oli tavoitteena. Harmittaa, sillä olisimme halunneet SE-ajan itsellemme, mutta jos vielä tämän vuoden jakaisimme sitä. Ei se ollut kaukana viime vuonnakaan, Kaasalainen totesi SUL:n tiedotteella.
– 40 sekunnin alitus oli selkeä tavoite. Olisi vale sanoa, ettei nyt harmittaisi. Mutta on hienoa juosta tällainen aika ja sivuta ennätystä, kun se on ollut voimassa näin pitkään, Alatupa kommentoi puolestaan.
Hopealle paineli ajalla 40,57 Polvijärven Urheilijat. Ankkurina oli satasen Suomen mestari Santeri Örn.
– Kaasalainen oli jo niin kaukana, kun sain kapulan, etten voinut mitään. Mutta hyvä selkä hän oli minulle, joten sain juosta rennon kovaa. Yllätyin hiukan siitä, että porvoolaiset olivat myös kaukana meistä, kommentoi Örn ankkuriosuutta SUL:n tiedotteella.
Jyväskylän Kenttäurheilijat ottivat päätöspäivnä myös miesten ja naisten mestaruudet 4 x 400 metrin viesteissä.
Konsta Alatupa, Valtteri Keskinen, Iiro Surkka ja Viljami Kaasalainen tykittivät ajan 3.12,28. Elmo Lakka, joka kellotti seuransa kakkosjoukkueessa ajan 49,5.
– En vain mahtunut joukkueeseen, kun ei ollut näyttöjä etukäteen. Eikä minusta olisi ollut vahvistustakaan, kun erikoismiehet olivat matkassa ykkösjoukkueessa, Lakka totesi SUL:n tiedotteella.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kerttu Niskasen tulot romahtivat – tässä on Suomen palkkiokuningatar
- Sodan varjosta maailman huipulle – ukrainalaisen uskomaton nousu
- Uupumus mursi huipun – ruotsalaistähti lopettaa uransa välittömästi
- Iivo Niskanen: huippu-uutinen!
- Ampumahiihdon kulissien kuuma nimi – useat maat kiinnostuneita suomalaisvalmentajasta
- Nuoren Perttu Hyvärisen temppu yllätti Ville Nousiaisen – ”Siinähän on mestari”
- Yle: Suomen hiihtoliitto sai märän rätin naamalle – huippunimi hyppää kilpailijan leiriin!
- Krista Pärmäkoski muisteli yllättävää nousua – kukitus oli jo valmiina toiselle
- Saga Vannisen ratkaisu jakaa mielipiteitä – nyt tuli kova kannanotto
- Nyt se tapahtui – Suomen yleisurheilu saa uuden tähden!
- Kaisa Mäkäräinen pääsi uusiin työhommiin – lähetti saman tien viestin Ylelle
- Suuri suru – Suomen mestari ja lajilegenda on kuollut
- AL: Saga Vanninen katosi täysin – urheilupomo rikkoi nyt hiljaisuuden
- Johanna Matintalo lähti Suomen hiihtomiehen kanssa viihteelle – ”Ihme tanssilattialla”
- Nyt se tapahtui – Suomen yleisurheilu saa uuden tähden!
- Karmiva onnettomuus lentomäessä – näin hyppääjälle kävi
- Yle: Suomen hiihtoliitto sai märän rätin naamalle – huippunimi hyppää kilpailijan leiriin!
- Kalle Rovanperän raju päätös yllätti – Jari-Matti Latvala muistuttaa yhdestä ratkaisevasta asiasta
- Hälytyskellot soivat – asiantuntija latasi Ylelle täysilaidallisen Suomen hiihtäjistä
- Armand Duplantis latasi suorat sanat Wilma Murron kunnosta