Kimi Räikkönen ylitti rajan – miehen kotona odotti yllättävä viesti
Kimi Räikkönen päätti upean F1-uransa vuonna 2021. Samalla päättyi Räikkösen kisainsinöörinä viimeiset kolme vuotta työskennelleen Julien Simon-Chautempsin ura moottoriurheilun kuninkuusluokassa.
Ranskalainen on tullut tällä kaudella tunnetuksi F1TV:n asiantuntijana. Simon-Chautemps on nyt puhunut Motorsport.comille urastaan.
Räikkönen oli luonnollisesti isossa roolissa Simon-Chautempsin uralla. Mies ylisti innolla Jäämiestä.
– Kimi ei ollut sellainen kuski, jolle annetaan ohjeista ajamisen suhteen. Mutta hän sanoi: ”Kuuntele, auto tekee tuota. En muuta ajamistani, mutta jos pystytte parantamaan autoa tuolta osin, niin ajan lujempaa.” Sitten teimme niin, ja hän ajoi välittömästi lujempaa. Se oli palkitsevaa.
Kaikille on selvää, että Räikkönen ei nauttinut F1-sarjaan kuuluvista mediavelvollisuuksista ja sponsoritilaisuuksista. Simon-Chautemps teki kuitenkin selväksi, että Räikkönen saattoi soittaa Simon-Chautempsille ja puhua auton yksityiskohdista.
– Teknisellä puolella hänellä oli uskomaton tietomäärä. Hän tietää, mitä muuttamalla saa eniten irti autosta. Hänestä olisi voinut tulla hyvä kisainsinööri. Hän todella nautti auton parantamisesta.
Räikkösellä meni ajoittain hermot. Yksi sellainen hetki todistettiin vuonna 2020 Toscanan GP:ssä, jossa tuli kolme kertaa kisan keskeyttävä punainen lippu. Kun autot tulivat varikolle, kävi Räikkönen kuumana ensin, kun renkaanlämmittimet olivat hukassa. Kisainsinööri sai kuulla raivon.
Lisää lunta tupaan tuli, kun Räikkönen sai viiden sekunnin aikarangaistuksen ylitettyään varikkoviivan.
– Sitten sanoin hänelle viiden sekunnin rangaistuksesta, ja hän huusi: ”Miksi?!” Muistan tulleeni sen jälkeen kotiin ja saaneeni viestin Kimiltä: ”Anteeksi, olin ehkä liian ankara sinua kohtaan. Pahoittelut siitä.”
– Välillämme oli paljon tuollaista hauskaa kommunikaatiota. Voin vain sanoa, että minulla oli aina hauskaa tehdessäni töitä Kimin kanssa. Tulen muistamaan sen ajan aina.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kerttu Niskasen tulot romahtivat – tässä on Suomen palkkiokuningatar
- Sodan varjosta maailman huipulle – ukrainalaisen uskomaton nousu
- Uupumus mursi huipun – ruotsalaistähti lopettaa uransa välittömästi
- Iivo Niskanen: huippu-uutinen!
- Ampumahiihdon kulissien kuuma nimi – useat maat kiinnostuneita suomalaisvalmentajasta
- Nuoren Perttu Hyvärisen temppu yllätti Ville Nousiaisen – ”Siinähän on mestari”
- Yle: Suomen hiihtoliitto sai märän rätin naamalle – huippunimi hyppää kilpailijan leiriin!
- Krista Pärmäkoski muisteli yllättävää nousua – kukitus oli jo valmiina toiselle
- Saga Vannisen ratkaisu jakaa mielipiteitä – nyt tuli kova kannanotto
- Nyt se tapahtui – Suomen yleisurheilu saa uuden tähden!
- Nyt se tapahtui – Suomen yleisurheilu saa uuden tähden!
- Iivo Niskanen: huippu-uutinen!
- Kerttu Niskasen tulot romahtivat – tässä on Suomen palkkiokuningatar
- AL: Saga Vanninen katosi täysin – urheilupomo rikkoi nyt hiljaisuuden
- Uupumus mursi huipun – ruotsalaistähti lopettaa uransa välittömästi
- Yle: Suomen hiihtoliitto sai märän rätin naamalle – huippunimi hyppää kilpailijan leiriin!
- Johanna Matintalo lähti Suomen hiihtomiehen kanssa viihteelle – ”Ihme tanssilattialla”
- Kaisa Mäkäräinen pääsi uusiin työhommiin – lähetti saman tien viestin Ylelle
- Saga Vannisen ratkaisu jakaa mielipiteitä – nyt tuli kova kannanotto
- Sodan varjosta maailman huipulle – ukrainalaisen uskomaton nousu