Hiljaisuus loppui – Norjasta ladattiin shokeeraavaa tekstiä Therese Johaugiin liittyen
Therese Johaug on mahdollisesti palaamassa takaisin Norjan hiihtomaajoukkueeseen. Mikäli Johaug tekee paluun, valmistautunee hän siis MM-kisoihin maajoukkueen kanssa.
Johaugin paluu herättää ristiriitaisia tunteita. Astrid Öyre Slindin valmentaja Chris Jespersen on esittänyt omia näkemyksiään aiheesta NRK:lle.
Jespersenin mielestä Slindin ei välttämättä kannata lähteä maajoukkueeseen. Hän nosti esiin Johaugin nimen.
– Hän ”tappaa itsensä”, jos hän on joukkueessa Johaugin kanssa, linjasi Jespersen ja viittasi Johaugin rajuun kuntoon.
Slind itse kertoo keskustelevansa asiasta maajoukkueen kanssa. Hän kertoi, että tämän hetken neuvottelujen sisältö on ”salaisuus”.
Slind on erittäin tyytyväinen kehitykseensä Jespersenin alaisuudessa. 36-vuotias veteraani haluttaisiin kovasti takaisin maajoukkueeseen.
Yleisesti ajatellaan, että huipputason hiihtäjä pystyy nostamaan myös joukkuekavereidensa tasoa. Jespersenin näkemys aiheesta on erilainen.
– Johaug on täysin eri planeetalta. Hänellä on käsittämätön hapenottokyky… Hän harjoittelee sellaisella tavalla, että jos muut yrittävät pysyä mukana, tulevat he tuhotuksi. Astrid ei pysty vastustamaan kiusausta. Hän on lähtenyt tuohon leikkiin aiemmin ja mennyt sen jälkeen ämpärille.
Slind myönsi itsekin NRK:lle, että se on ollut ongelma hänelle. Nainen ei ole osannut hillitä omaa haluaan kilpailla myös harjoituksissa.
– Hän (Jespersen) näkee luultavasti, että Theresen huipputaso on älyttömän kova. Sitten hän tietää minun olevan kilpailuhenkinen tyyppi, joka haluaa vetää aina täysillä, pohti Slind.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Täysi verilöyly UFC:ssa – mestaruusottelun tähti vietiin sairaalaan
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Motonet GP Kuortane 20.6.2026: Aikataulu, tv, osallistujat
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Nuori suomalainen skeittilupaus haastoi maailman huiput Roomassa
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”