Yle: Suomen maajoukkuehiihtäjä sai shokkiuutisen
Hiihtoliiton taloudelliset haasteet aiheuttavat omat ongelmansa Suomen hiihtomaajoukkueelle, joka valmistautuu MM-kisakauteen. Yle on kertonut verkkosivuillaan viime aikojen käänteistä.
Iivo Niskanen myönsi Ylelle, että hän on näillä näkymin jäämässä jälleen pois maajoukkueen vahvuudesta kisakauden ulkopuolella. Päävalmentaja Teemu Pasanen kommentoi tulevaa leiritysohjelmaa Ylelle.
– Leirityskausi voi olla jonkinlainen kompromissikin, koska tärkeintä on tietenkin varmistaa kilpailukauden rahoitus. Runkosuunnitelma on tehty ja urheilijoille kerrottu, vaikka liitosta emme ole vielä saaneet budjettia. Suunnitelma on taloudellisten realiteettien mukainen, koska varmasti rahaa ei ole enemmän käytössä kuin vuosi sitten.
Yksi A-maajoukkueeseen menossa oleva hiihtotähti paljasti Ylelle nimettömästi, että tiedot harjoituskauden ohjelmasta ovat olleet ”pettymys” hiihtäjille. Esimerkiksi elokuun korkean paikan leiri olisi jäämässä kokonaan pois ohjelmasta.
Val Senalesin leiri vaihtuisi puolestaan Ramsauhun, joka sijaitsee alempana. Maajoukkueessa jatkava Perttu Hyvärinen myönsi Ylelle, että hän laittaa omaa rahaa palamaan.
– Maksan kaksi korkean paikan leiriä itse: toisen Livignossa ja toisen Davosissa, selvitti mies Ylelle.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista