Maria Huntingtonilta painava puheenvuoro: Nämä ihmiset tulevat katumaan tekojaan
Entinen seitsenottelija Maria Huntington on pitänyt viime aikoina pientä hiljaiseloa sosiaalisen median puolella. Nainen on nyt tullut takaisin.
Esikoislapsensa tänä vuonna synnyttäneellä Huntingtonilla oli samalla viesti ihmisille. Hän kertoi pohtineensa omaa puhelimen käyttöään.
– Terkkuja mökkikuplasta ja pieneltä sometauolta. Puhuttiin Rikun (kumppani) kanssa mökillä siitä, että yks asia mitä meidän sukupolven ihmiset tulee varmasti katumaan on se, että vietettiin liikaa aikaa puhelimella. Ei oltu läsnä hetkissä, oltiin niissä hetkissä hienojen somekuvien vuoksi, avautui Huntington.
Huntingtonin tilanne on toki ristiriitainen, ja hän se myös tunnustaa. Nainen tekee nimittäin myös työkseen sosiaalista mediaa.
– Vaikka oon tehnyt jo useamman vuoden somea työkseni, mulle tärkeä arvo on aina ollut se, että ne hetket kun ollaan läheisten kanssa, ollaan siinä hetkessä. Helposti meillä kaikilla puhelin kulkee toisessa kädessä arjessa ja tiedostamatta otetaan puhelin käteen heti kun vähänkin tylsistyy. Itse syyllistyn tähän ainakin.
– Yritänkin siksi tietoisesti läheisten kanssa ollessa ja lomalla irrottautua puhelimesta. Jättää puhelinta taakse ja aika-ajoin poistaa somesovellukset. Nauttia enemmän hetkistä eikä antaa elämän mennä ohitse. Mitä keinoja sulla on vähentää omaa ruutuaikaa.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Venla Lehtoselta tunteikas päivitys
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Kaisa Mäkäräinen nähdään taas kilpailemassa
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Yllättävä tieto Joakim Abrahamssonista Ylellä
- Hurjia meriittejä ja iso aukko: Tiesitkö tätä maajoukkueen uudesta päävalmentajasta
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Täällä järjestetään Pohjoismaiden suurin kamppailutapahtuma
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Ylen Inka Henelius sivuun – tässä korvaaja olympialaisiin