Ylelle vahvistettiin synkkä tieto Suomen hiihdosta
Suomen hiihtoliitto on isojen taloudellisten haasteiden keskellä. Asiasta on liikkunut viime aikoina monia huhuja ja spekulaatioita.
Yle paljasti tiistaina, että luvassa on myös merkittävä urheilijoita koskeva muutos. Maailmancupiin valitut urheilijat joutuvat maksamaan jokaisesta cupin viikonlopusta omavastuuosuuden, joka on korkeimmillaan 500 euroa.
– Asiasta on johtokunnan päätös. Summa ei välttämättä ole 500 euroa eikä missään nimessä suurempi kuin 500 euroa. Kansainvälisen kilpailutoiminnan rahoituspohjan varmistaminen vaatii tällaisen toimenpiteen, Hiihtoliiton keväällä valittu puheenjohtaja Sirpa Korkatti myönsi Ylelle.
Hiihtoliitto julkaisi tiistaina myös tiedotteen, jossa kerrottiin: ”Urheilijoiden kohtuullisten omakustannusosuuksien käyttöönotto on mahdollinen keino kulujen kattamiseksi.”
– Talouden osalta joudumme tekemään vaikeita päätöksiä, jotta kokonaisuus saadaan tasapainoon. Samalla kuitenkin varmistetaan keskeisten toimintojen jatkuvuus. Tulevan talven lisäksi meidän on samanaikaisesti mietittävä, miten varmistamme kauden jälkeisen laadukkaan tekemisen kohti olympiatalvea 2026.
– Kuluvan tilikauden tuloksen saaminen nollaan ja lievästi positiiviseksi on välttämättömyys – edelleen on töitä tehtävänä, jotta siihen päästään. Prosessi etenee kuitenkin oikeaan suuntaan. Muutokset verrattuna aiempiin vuosiin ovat suhteellisen suuria, mutta välttämättömiä. Rakennamme samalla uutta kulttuuria, selvitti Korkatti tiedotteessa.
LUE MYÖS
- Remi Lindholmin leiri sai lisää ikäviä käänteitä – kertoi tilanteestaan somessa
- Therese Johaugin olympiahaave sai tylyn vastaanoton – Norjan legenda raivostui
- Jessica Kähärän vaikea vuosi sai uuden käänteen – tuore päivitys paljastaa
- Vuokatin Suomen Cup 2026 – lauantain lähtölistat ja tarkat lähtöajat julki
- Reetta Hurske teki paljastuksen tilanteestaan ja ”hulluista kuukausista”
- Robert Helenius: Ulkonäköön ikuinen muutos!
- Hiihtotähden kuvakokoelma kerää huomiota – tältä näyttää maajoukkueen arki Livignossa
- Tuore maailmanmestari jakoi suuren ilouutisen – perheeseen odotetaan vauvaa
- Suomen hiihtomaajoukkueesta ikävä uutinen – Arsi Ruuskanen sairastui yllättäen
- Suomen keihäslupaus kyllästyi – päätyi radikaaliin ratkaisuun
- Hiihtotähden kuvakokoelma kerää huomiota – tältä näyttää maajoukkueen arki Livignossa
- Suomen mestari lopetti uransa kaikessa hiljaisuudessa – nyt tuli tunteikas viesti
- Robert Helenius: Ulkonäköön ikuinen muutos!
- Tuore maailmanmestari jakoi suuren ilouutisen – perheeseen odotetaan vauvaa
- Suomen keihäslupaus kyllästyi – päätyi radikaaliin ratkaisuun
- Suomen ennätysmies jättää Tampereen Pyrinnön – paljasti IS:lle syyn seurasiirrolle
- IS: Olli Jokiselle povataan kohupestiä Jokereissa – ”Lyhyellä listalla”
- Suomen hiihtomaajoukkueesta ikävä uutinen – Arsi Ruuskanen sairastui yllättäen
- IL: Suurseura lähestyi Olli Jokista – uusi osoite alkaa jo hahmottua
- Oona Kettuselta suora tunnustus ennen hiihtokauden avausta – ”en ole täysin varma”