Jasmi Joensuu reagoi Ville Klingan puheisiin Viaplaylla – teki samalla sekunnilla yhden asian selväksi
Ruotsin Johanna Hagstöm voitti Rukalla maailmancupin naisten sprintin. Jasmi Joensuu oli parhaana suomalaisena viides.
Joensuun päivän alku oli ikävä. Yhdysvaltojen huoltomies törmäsi nimittäin ladulla Joensuuhun. Viaplayn selostaja Jussi Eskola kertoi, että Joensuu kyynelehti tapahtuneen vuoksi.
Joensuu ei onneksi loukkaantunut pahemmin. Hän teki sen selväksi voittamalla naisten karsinnan.
Viaplayn toimittaja Ville Klinga puhui asiasta Joensuulle karsinnan jälkeisessä haastattelussa. Klinga tiedusteli Joensuulta siitä, miten ”hän törmäsi Jenkkien huoltomiehen kanssa”. Joensuu teki välittömästi selväksi, että syypää ei ollut hän.
– Jenkkien huoltomies törmäsi minuun. Minä en tehnyt siinä mitään muuta kuin laskin laskuasennossa. Sitten oli yhtäkkiä huoltomies eteen. Siinä tuli aika kova tälli, ja siihen meni ajatukset ja keräiltiin hieman, selvitti Joensuu Viaplaylle ja uskoi polven olevan kunnossa.
Joensuu muistutti Ruotsin Viaplaylle, että kyseessä oli vahinko. Lajilegenda Torgny Mogren pöyristeli silti tapahtunutta Radiosportilla.
– On melkein katastrofi, kun lämmittelyssä tapahtuu tuollainen kolari. Ei tuollaista saisi tapahtua… Tällaisia asioita ei pitäisi tapahtua. Se oli outoa. Stressaava tilanne.
Joensuu oli siis lopulta finaalin viides. Hän harmitteli Ylelle, että loppu ei ollut taktisesti onnistunut. Nainen jahtaa vielä uransa ensimmäistä palkintopallisijaa henkilökohtaisilla matkoilla.
LUE MYÖS
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mika ”Immu” Ilméniltä hurja veto – kaksi tunnettua suomalaisnaista kehään vastakkain
- Hurja juoksu! Krista Pärmäkosken valmennettava yllätti Helsinki Marathonilla
- Ampumahiihtäjä ja valmentaja-puoliso: Vauva tulossa!
- MTV Urheilun näkemys: Nämä seurat putoavat SM-liigasta!
- Hullut päivät Veikkausliigan siirtomarkkinoilla – Yle: Huuhkajien puolustaja Suomeen
- Viivi Lehikoinen kellotti SE-ajan ja katosi – paljasti nyt HS:lle, mitä tapahtui
- Ilona Mononen otti aikalisän EM-pettymyksen jälkeen – kertoo nyt kuulumisistaan
- Toimittaja: Yksi Veikkausliigan parhaista pelaajista siirtyy kilpailijan riveihin
- Daniel Kosonen julkaisi tärkeän viestin EM-kisojen jälkeen
- Hirmuveto! Turussa rikottiin 37 vuotta vanha Suomen ennätys
- Silja Kososen suuri hetki – valmentaja ei säästellyt tunteitaan
- Alisa Vainio lähetti toiveen Ylen välityksellä: ”Alkaa ahdistaa”
- Nuorten SM-kisat päättyivät – Vilma Väliharju nosti esiin hämmästyttävän luvun
- Seiska: Antti Pennanen ja uusi rakas: yhteinen bisnes
- Keihästähdeltä onnellinen uutinen – julkaisi kuvia juhlapäivästä
- Olympiavoittajan ilta synkkeni rajusti – joutui sairaalahoitoon
- Antero Mertaranta: paluu entiseen työhön!
- Ylen toimittajalle jäi karu kuva Birminghamista – nostaa esiin kolme asiaa
- Nyt lähti lapasesta? Kaupunginjohtaja ylisti Alisa Vainiota – Aleksi Valavuori iski takaisin
- Valtavia eroja! SM-liigan pelaajabudjetit julki kaudelle 2026-27