Kerttu Niskasen valmentajamies avautui voittajan ”tuurista” – Johaugin kisan jälkeinen ele kertoi kaiken
Norjan Astrid Öyre Slind voitti tiistaina Tour de Skin 20 kilometrin vapaan hiihtotavan kisan Italian Toblachissa. Therese Johaug oli kakkonen (+3,3). Kerttu Niskanen taisteli hienosti kolmanneksi ja hävisi voittajalle 20,3 sekuntia.
USA:n Jessie Diggins joutui pettymään. Tour de Skin kärkinainen oli vasta kuudes ja hävisi Slindille 36,3 sekuntia. Muista suomalaisista Krista Pärmäkoski oli 11:s, Jasmi Joensuu 16:s, Johanna Matintalo 24:s ja Jasmin Kähärä 41:s.
Uudenvuodenpäivänä on vuorossa perinteisen 15 kilometrin taka-ajo Toblachissa. Siihen lähdetään tiistain kisan tulosten perusteella. Norjalaiskaksikko Slind-Johaug voi siis yrittää karkuun Niskaselta ja muilta.
– Onhan se paljon (20 sekuntia kärkeen), kun tiedetään, että ketkä siellä kärjessä menevät, mutta en ole vielä sen kummemmin ajatellut huomista, kommentoi Niskanen Viaplaylle.
Diggins johtaa edelleen Tour de Skitä. Hän on 22 sekuntia kakkosena olevan Niskasen edellä. Slind on 32 sekuntia ja Johaug 41 sekuntia Digginsistä. Krista Pärmäkoski on seitsemäntenä (+2:13).
Niskasella ei ollut täysin onni myötä tiistain kisassa. Hän joutui nimittäin hiihtämään kisan lähes kokonaan yksin. Johaug ja Slind taas saivat vetoapuja. Valmentajamies Juho Mikkonen otti asian esille Viaplaylla.
– Kerttu oli ainoa, joka hiihti yksin. Kyllähän voittaja Slindillä kävi tuuri. Hänellä oli jättimäinen rypäs. Seitsemän hiihtäjää taisi olla tuossa loppumatkasta, kun hän tuli alas ja pystyi kukistamaan siinä Johaugin. Ja Johaug ryntäsi heti maalin tultuaan onnittelemaan (Kristin) Fosnäsiä (joka hiihti Johaugin kanssa), joten kyllä siellä yhteistyötä tehtiin.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Kaisa Mäkäräinen nähdään taas kilpailemassa
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Yllättävä tieto Joakim Abrahamssonista Ylellä
- Hurjia meriittejä ja iso aukko: Tiesitkö tätä maajoukkueen uudesta päävalmentajasta
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Täällä järjestetään Pohjoismaiden suurin kamppailutapahtuma
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Ylen Inka Henelius sivuun – tässä korvaaja olympialaisiin