Suomen hiihtotähteä nöyryytettiin – suorassa tv-lähetyksessä todistettiin synkkää hetkeä

Les Rousses’n maailmancup oli melkoinen tuskien taival Eveliina Piipolle. Hän päätti osallistua sunnuntaina 20 kilometrin perinteisen hiihtotavan yhteislähtökisaan.
Piipon alkukausi on ollut vaikea. Ylen asiantuntija Ville Nousiainen puhui asiasta ennakkostudiossa.
– Meillä on hirveä vajaus normaalimatkojen naishiihtäjistä. Piipon Eve, joka on ollut meillä vapaan spesialisti, on tosi pihalla tällä hetkellä. Kun Vilma Ryytty teki kuin tilauksesta tuollaisen hiihdon, niin alkaa pikku hiljaa tyrkyttämään itseään jopa viestijoukkueeseen MM-kisoissa, sanoi Nousiainen Ryytyn perjantain vapaan hiihtoon viitaten.
Piippo oli täysin hukassa myös sunnuntaina. Tv-kuvissa todistettiin nöyryyttävää hetkeä, kun Ruotsin Frida Karlsson ohitti Piipon kierroksella. Se tarkoitti, että nainen siirrettiin syrjään kisasta kesken kaiken.
– En tarkkaan tiedä, tuota Eve Piipon tilannetta, että mikä on mennyt mönkään. Onko ollut jotain loukkaantumisia tai sairastumisia vakavasti vai minkä takia kunto on tämä. Jos on kyse pelkästä harjoittelusta, niin ei se ainakaan harjoittelemalla lisää määrää tuon tason urheilijalle, jonka tulostaso on ollut siinä 10–20 sijoilla vapaalla, niin ei se siitä ole kyse, että pitäisi harjoitella vähän lisää. Sitä ei kannata ainakaan tehdä, arvioi Nousiainen Ylelle.
”En *ittu tiedä”
Piippo itse löi läskiksi Viaplayn haastattelussa. Hän kertoi omista ajatuksistaan kisan aikana.
– Ehkä eniten mietin sitä, että kun oli niin hieno yleisö, että olisi ollut viinaa ja vohveleita niin kuin Kollenin yleisöllä
– Olihan tuo ihan järkyttävää. Käytännössä jäin tuohon lähtösuoralle. Oikeasti kuitenkin yritin ja mietin, jaksanko tuota vauhtia maaliin. Siis harmittaa, koska olisin halunnut tulla maaliin. En halua tulla kisoihin keskeyttämään, mutta se oli lapped (ohitettu kierroksella), selvitti Piippo.
Viaplayn toimittaja Ville Klinga tiedusteli Piipon jatkosuunnitelmia, kun hän palaa kotiin.
– En *ittu tiedä, kuittasi Piippo.
Hiihtäjän sanojen perusteella Nousiaisen tarjoama lepo ei ole ainoa vaihtoehto. Nainen listasi ainoat vaihtoehdot.
– En tiedä, ratkeaako se lepäämällä tai harjoittelemalla, mutta siinä on varmaan vaihtoehdot.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Hiihtopiirit surun murtamia – Stefan Nieminen kuoli traagisesti
- Therese Johaug astui esiin ja myönsi ikävän totuuden – tämä kelpaa Kerttu Niskaselle
- Joukkuekaveri romahti MM-viestissä – Suvi Minkkiseltä selvä viesti naiselle
- Lähdön hetki – Jasmi Joensuu jätti hyvästit rakkaalleen
- Iivo Niskasen ystävä ulos hiihdon MM-kisoista – nähdään asiantuntijana TV:ssä
- Krista Pärmäkoski joutui kohun keskelle Norjassa – lehti tavoitti tämän miehen
- Suomen hiihtoässä koki kovan kohtalon joulukuussa – nyt opetellaan kävelemään
- Ylen asiantuntija sanoi ääneen karun totuuden Suvi Minkkisestä – ei siitä mihinkään pääse
- HS:lle paljastus kulisseista: Jasmi Joensuu kauhistui suomalaishiihtäjän sanoista
- Suomen hiihtotähti katosi täysin kuvasta – valmentaja vaikeni naisen kohtalosta IL:ssä
- Lähdön hetki – Jasmi Joensuu jätti hyvästit rakkaalleen
- Joukkuekaveri romahti MM-viestissä – Suvi Minkkiseltä selvä viesti naiselle
- Therese Johaug astui esiin ja myönsi ikävän totuuden – tämä kelpaa Kerttu Niskaselle
- Krista Pärmäkoski joutui kohun keskelle Norjassa – lehti tavoitti tämän miehen
- Suru-uutinen tavoitti hiihtotähden – ”Lepää rauhassa”
- Iivo Niskasen ystävä ulos hiihdon MM-kisoista – nähdään asiantuntijana TV:ssä
- HS:lle paljastus kulisseista: Jasmi Joensuu kauhistui suomalaishiihtäjän sanoista
- Suomen hiihtotähti katosi täysin kuvasta – valmentaja vaikeni naisen kohtalosta IL:ssä
- Yksi oli poissa – Suomen hiihtoässä ei saapunut lähtöviivalle
- Annimari Korte teki uuden aluevaltauksen – heti aivan maailman eliittiä