Suomalaisaituri lähes kaatui – otti silti mykistävän ylivoimaisen voiton

18-vuotias Mila Heikkonen on yksi suomalaisen aitajuoksun suurimmista lupauksista. Pienet vammat ja terveysmurheet ovat haitanneet naisen tekemistä alkukesän aikana.
Heikkonen on kuitenkin näyttänyt vähitellen merkkejä paremmasta. Hienolta näytti myös lauantaina, kun hän paineli 400 metrin raidat aikaan 58,50 Sipoossa.
Heikkonen murskasi kakkoseksi tulleen lähes kolmella sekunnilla. Suorituksen arvoa nostaa se, että hän oli melkein kaatua yhdeksännellä aidalla.
– Tänään jo parempaa tekemistä nelkun aidoissa ja uuden askelrytmin kokeilua. Harmillisesti yhdeksännellä aidalla pientä kompurointia ja loppupää ei tullut vielä niin vahvasti, mutta tän illan kisa oli jo taas askel eteenpäin.
– Tyylinäyte tältä päivältä. On ne aidat sit vain niin korkeat, ettei niiden yli voi päästä ilman tätä räpiköintiä, päivitteli Heikkonen Instagramissa.
Heikkosen viime vuonna tekemä ennätys on 57,10. Hän on kova tekijä myös pika-aidoissa, joissa ennätys on 13,20.
LUE MYÖS

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ylelle shokeeraava väite – dopingia käyttänyt urheilija avasi suunsa
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Kaisa Mäkäräinen rikkoi somehiljaisuuden – päivitys olikin sitten lyhyt ja karu
- Suomalaisen pikajuoksijan kuppi meni nurin heti kisan jälkeen – ”V*ttu mitä paskaa”
- Yle: Wilma Murto jätti kuin nallin kalliolle – mies veti johtopäätöksensä: ”Turha jäädä roikkumaan”
- Suomalaisaituri lähes kaatui – otti silti mykistävän ylivoimaisen voiton
- Silja Kosonen pamautti mahtikaaren – naisen välitön reaktio kertoo kaiken
- Vaatteet lähtivät vaihtoon – Nooralotta Neziri riehaantui villillä tanssivideolla
- Anni Vuohijoelta dramaattinen päivitys – luopuu rakkaasta silmäterästään: ”Tänään on surullinen päivä”
- Hiihtolegenda avasi suunsa – shokkiväitteitä Norjan hiihdosta ja kielletyistä aineista
- Nyt tuli täysin puskista: Suomalaisaituri täräytti mahtiajan
- Synkkä päivitys: Kaisa Mäkäräisen kilpasiskon elämä on alamäessä
- Yleisurheilupari hempeili julkisesti – Ylen asiantuntija innostui
- Raju tilitys: Suomalainen aituritähti oli elämänsä kunnossa – sitten kaikki romahti
- Somepäivityksestä selvisi: Nämä yleisurheilutähdet viettivät yhdessä yön Madridissa
- Suomalaiselta keihäsässältä mykistävä ylivoimaa – kautta aikojen keihäskaari
- Suomalaisaituri lähes kaatui – otti silti mykistävän ylivoimaisen voiton
- Yle: Wilma Murto jätti kuin nallin kalliolle – mies veti johtopäätöksensä: ”Turha jäädä roikkumaan”
- Silja Kosonen pamautti mahtikaaren – naisen välitön reaktio kertoo kaiken
- Wilma Murto tiputti uutispommin – nyt saatiin kova ilmoitus