Suomalainen miesten keihäänheitto elää poikkeuksellisen karua vuotta. Kauden paras tulos 82,26 on Toni Keräsen nimissä.

Oliver Helanderin vire on ollut vaisu. Lassi Etelätalo taas ei ole vielä pystynyt aloittamaan kisakauttaan.

Etelätalo päivitteli hiljattain tilannettaan Ilta-Sanomille. Hän paljasti, että tuttu kylkivamma on piinannut häntä jälleen.

– Kuntoutuminen on edennyt sen verran hitaasti, että vielä en ole päässyt heittämään. Kyljessä on sellaista vaivaa, että on vaikeaa arvioida, milloin se olisi täysin kunnossa. Tauko on venynyt vähän pidemmäksi kuin olisi toivonut, vuodatti Etelätalo IS:lle.

Etelätalo on jo aiemmin kertonut, että ura päättyy tähän kauteen. Hän myönsi tilanteen ottavan kupoliin oikein kunnolla.

– En edes viitsi sanoa suoraan… Mutta ehkä sen ymmärtää, Etelätalo myönsi.

Etelätalon on tarkoitus osallistua ensi viikon Kalevan kisoihin.

Tästä Ilta-Sanomien juttu.

LUE MYÖS