Ottelija Saga Vanninen on aloittanut tämän vuoden varsin mainiosti myös ulkoradoilla.

Vanninen voitti heinäkuussa alle 23-vuotiaiden EM-kultaa seitsenottelussa. Hän onnistui tempussa SE-pistein ja varmisti samalla paikkansa Tokion MM-kisoissa.

Vanninen on lähtenyt tähän kausiin hieman uusin eväin. Hän siirtyi syksyllä virolaisen Erki Noolin valmennukseen.

Kymmenottelun olympiavoittaja tunnetaan valmentajana, joka vie urheilijansa äärirajoille. Sen on saanut kokea myös Vanninen.

– Ei ole valmiiksi suunniteltu, että kaksi kovaa viikkoa ja sitten kevyt viikko, vaan treenataan niin pitkään kuin jaksaa, ja sitten kevennetään kun on tarve, selvitti Nool Ilta-Sanomille.

Vanninen myöntää, että joskus liikaa on melkein liikaa. Hän otti esille yhden esimerkin.

– Tulee mieleen yksi pituustreeni, kun hypyistä ei tullut mitään, ja Erki pakotti mut hyppimään joidenkin aitojen yli. Siinä oli turhautuminen lähellä, Vanninen sanaili Ilta-Sanomille ja lisäsi, että Nool osaa toki lopulta myös antaa sopivasti ”löysää”.

Tästä Ilta-Sanomien juttu.

LUE MYÖS