Maailmalta todellinen shokkiheitto Susijengin Miikka Muurisesta

Suomen miesten koripallomaajoukkue on tehnyt todellisen jymypaukun. Susijengi voitti EM-kisasuosikki Serbian pistein 92–86 neljännesvälierissä.
Lauri Markkanen (29 pistettä, 8 levypalloa ja 3 syöttöä) oli jälleen suuri sankari. Isoon rooliin nousi myös Elias Valtonen, joka upotti lopussa kaksi erittäin tärkeää kolmen pisteen heittoa. Serbian ykköstykki oli Nikola Jokic. Supertähti, jota monet pitävät maailman parhaimpana pelaaja, heitti 33 pistettä.
Lauri Markkanen pysyi voiton jälkeen varsin vaatimattomana ottelun jälkeen. Hän ei ylistänyt omaa pelaamistaan.
– Ihan uskomaton suoritus jätkiltä. Pelattiin joukkueena, jokaista jätkää tarvittiin tänään. Ja tuossa näyttää, kun pelataan yhdessä, ja ei taistella ja ei ikinä luovuteta. Meillä oli muutama vaikea päivä Tampereella loppuun, mutta se kertoi tästä sisusta ja mitä meillä tässä joukkueessa on. Me pystytään sitten tulemaan ja kaatamaan näitäkin.
– Ei ollut multa kyllä hirveän tehokas matsi. Jätkille kiitos, että mä yritin tehdä oman osani. Että ei se helppo ollut, että vaikeita heittoja joutui ottaa.Mutta yritin sitten vaikuttaa positiivisesti jollain muulla tavalla peliin, sanaili Markkanen Ruudun haastattelussa.
Susijengistä onnistui myös teinisensaatio Miikka Muurinen. Hän heitti yhdeksän pistettä.
Muurinen tarjosi jälleen yhden bravuurinsa, kun hän teki näyttävän donkin päästyään yksin irti hyökkäyksessä. Tuo suoritus ällistytti ympäri maailmaa. Espanjalaistoimittaja Rubén Báez Ruiz esitti hurjan heiton.
– Onko Miikka Muurinen visuaalisesti näyttävin matador Vanhalta mantereelta? heitti toimittaja.
Hän spekuloi siis, onko Muurinen Euroopan kautta aikojen näyttävin pelaaja mitä tulee donkkaamiseen.
Susijengi kohtaa puolivälierissä Georgian tai Ranskan.
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Maailmalta todellinen shokkiheitto Susijengin Miikka Muurisesta
- MM-kisat ovella – MTV:lle raju väite Elina Lampelan kunnosta
- Krista Pärmäkosken elämään ilmestyi tämä mies – nainen teki nyt yhden asian selväksi
- Uusi ura – Suomen keihästähti teki aluevaltauksen
- Krista Tervo ällistytti japanilaisella punttisalilla
- Hiihtotähden suhde päättyi eroon – ”Lähdimme eri teille”
- H-hetki lähestyy: Kristiina Mäkelä tekee uuden aluevaltauksen – jokainen voi antaa oman tuomionsa
- UFC-tähti Conor McGregorilta shokki-ilmoitus
- Ampumahiihtäjä jätti Suomen ja maajoukkueen – nainen hempeili nyt rakkaansa kanssa
- Mike Tysonin uusin ulostulo sai fanien raivon repeämään – ”Viimeinen pisara minulle”
- Krista Pärmäkosken elämään ilmestyi tämä mies – nainen teki nyt yhden asian selväksi
- Hiihtotähden suhde päättyi eroon – ”Lähdimme eri teille”
- Ampumahiihtäjä jätti Suomen ja maajoukkueen – nainen hempeili nyt rakkaansa kanssa
- MM-kisat ovella – MTV:lle raju väite Elina Lampelan kunnosta
- Krista Tervo ällistytti japanilaisella punttisalilla
- Silja Kosonen teki muutoksen ulkonäköönsä – Tokion MM-kisoissa kaikki sen sitten näkevät
- Uusi ura – Suomen keihästähti teki aluevaltauksen
- Maailmalta todellinen shokkiheitto Susijengin Miikka Muurisesta
- Nooralotta Neziri ja Lotta Harala laittoivat pystyyn melkoisen show’n lentokentällä
- UFC-tähti Conor McGregorilta shokki-ilmoitus