Rahat on loppu – Suomen nopeimmalta mieheltä karu päivitys: ”Avunhuuto”
Juoksija Konsta Alatupa on parantanut tänä vuonna ennätystään miesten 400 metrillä ja ollut matkan nopein suomalainen. Kauden kotimainen kärkiaika 46,10 on Alatuvan nimissä.
Alatuvan Iina-vaimo on myös hypännyt ilman aiempaa yleisurheilukokemusta innolla mukaan juoksuradalle. Suomen ennätystä tavoitteleva Konsta Alatupa on kuitenkin kertonut nyt Instagramissa, että hänen tilanteensa ei ole helppo.
– Tämä postaus toimikoon avunhuutona kaikille, joilla on mahdollisuus tukea perheeni urheilumatkaa, sekä motivaation virikkeenä itselleni luoda somemateriaalia ensi kautena! Suunnittelemme lähtöä Etelä-Afrikan leirille ensi kuussa, eli lokakuun lopulla. Tarkoituksena on olla 2,5kk Potchefstroomissa 1300 m korkeudella merenpinnasta. Lämpö ja korkea ilmanala ovat 400 metrin harjoitteluun todella positiivisesti vaikuttavia tekijöitä, ja tuo leiri olisi tärkeä panostus kansainväliselle tasolle nousemisessa.
– Ainut ongelma on se, että ensi kauden urheilubudjetti on tällä hetkellä toistaiseksi lähes 0 (uskokaa tai älkää) ja lentoja sekä majoituksia pitäisi ruveta jo varailemaan.. paljasti Alatupa.
Alatupa on parantanut urheilullista tekemistään tänä vuonna. Se ei kuitenkaan näy tilipussissa.
– Olen ajatellut varmasti virheellisestikin sillä tavalla, että tulosten myötä ammattimainen panostus myös rahallisesti tulee olemaan mahdollista. Eihän se tietenkään niin mene urheilussa, sillä yleisurheilijat kilpailevat samoilla yhteistyömarkkinoilla somevaikuttajien kanssa ja tosiasia on se, että katsojaluvut ratkaisevat nykymaailmassa tarinaa ja urheilullista potentiaalia enemmän.
– Jonkinlaista pettymystä on ilmassa, vaikka olen tiennytkin tuon asian. Vaikka tekisi mieli syyttää markkinointivastaavia siitä, että kompetenssi perustuu instagram-seuraajaluvun katsomiseen, löytyy syy jälleen kerran peilistä. En itseäni kummoisena sisällöntuottajana ole pitänyt ja olen vierastanut koko asiaa. Itsensä esille tuominen ja oman tarinan nostaminen esille ei tunnu minusta luontevalta, vaan pikemminkin nololta. Kuitenkin mm. Tarmo Savolan ja Iina Alatuvan tavasta tehdä somea inspiroituneena aion tulevana harjoituskautena ja tuolla Etelä-Afrikan leirillä jakaa päivittäistä urheilumatkaa huipulle, selvitti mies.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aleksander Barkovin tyttöystävä lipsautti: jättimäinen MM-kisapaljastus!
- Supertähden yksityinen hetki tallentui lähetykseen – tämän näkivät kaikki
- Jymy-yllätys: Jenni Alexandrova ryhtyy rallin kartanlukijaksi – lähetti viestin Janni Hussille
- Suomen tähtivalmentaja teki valintansa – Suvi Minkkisen kilpasiskoille huima vahvistus!
- Alexander Stubb yllätti Kanadassa – ilmestyi jääkiekkojoukkueen harjoituksiin
- Yle: Huonoja uutisia ennen EM-kisoja – Martti Puumalaisen kausi sai rajun käänteen
- Hiihtokausi saa villin päätöksen – tähdet kokoontuvat Tahkolle
- Suomalaislupaus iski jättipotin – UFC kutsui realityhittiin
- Draamaa ennen harjoitusleiriä – sprinttitähti tajusi virheen vasta lentokentällä
- Lentopallon EM-kisat 2026 – Tampere: Lohkot, ottelut, liput, tv
- Suru-uutinen: Olympiakultaa voittanut juoksija on menehtynyt
- Laura Arffman katosi Yleltä tärkeällä hetkellä – ”Elämä heittää kärrynpyörää”
- Hiihtokausi saa villin päätöksen – tähdet kokoontuvat Tahkolle
- Suomen hiihtotähdet laittoivat bilevaihteen päälle – katso kuvat
- Täysin ylivoimainen – suomalaisjuoksija murskasi vastustajat 111 km matkalla
- Kalle Rovanperä: yllätyspaluu!
- Suomalaisseura ryöstettiin – valvontakamera paljasti röyhkeän rikoksen
- Draamaa ennen harjoitusleiriä – sprinttitähti tajusi virheen vasta lentokentällä
- Asiantuntijat latasivat suorat sanat Ristomatti Hakolasta – ”ei ole sellaista ruutia löytänyt”
- ”Natsikäärmeet” – Venäjän raivo räjähti uimapäätöksestä