Ruudun selostaja katsoi Lauri Markkasen valitusta – lausui saman tien selvät sanat

Saksa kaatoi Suomen 98–86 koripallon EM-kisojen välierissä. Susijengi pelaa siis EM-pronssiottelussa Kreikkaa tai Turkkia vastaan.
Susijengin ykköstähti Lauri Markkanen ei onnistunut toivotulla tavalla. Hän keräsi vain 16 pistettä. Ruudun selostaja Kristian Palotie ei peitellyt totuutta ottelun jälkeen.
– Ei ole ollut Lauri riittävän hyvä tässä ottelussa. Se on asia, jota ei sovi olla mainitsematta. Kyllä se vain näin on ollut. Jopa epäröivää pelaamista ajoittain, sanaili Palotie.
Markkanen kävi ottelun aikana myös kuumana, kun Saksan pelaaja huitaisi häntä hieman kasvoihin.
– He hit me in the face that’s a foul (suomeksi: ”Hän löi minua kasvoihin. Tuo on virhe”), arvioi Palotie Markkasen sanoneen ja kuittasi:
– Näitä harvoin vihelletään. Tietysti osuma kasvoihin tuli ei siitä pääse mihinkään, linjasi Palotie.
Ruudun asiantuntija Antero Lehto tarjosi myös oman arvionsa ottelun jälkeen.
– Kyllähän Lauri oli, jos mennään näihin supertähtien vertailuun verrattuna (Dennis) Schröderiin ja sitten (Franz) Wagneriin, niin kyllähän hänen iltansa oli oikeastaan todella tuskainen. Totta kai siellä tuli myös paljon onnistumisia.
– Mutta edelleen kuitenkin lähden siitä, että tämä ei tule enää Laurin tekeminen millekään joukkueelle enää kauheana yllätyksenä. Kaikki sen tietää kuitenkin nimenomaan, mitä sieltä on tulossa. Hänen kykynsä tiedetään. Hän on ylipäätään aivan loistava pelaaja.
– Nimenomaan tuntuu olevan myrkkyä, että sinne pistetään hieman urheilullisempi nopea pelaaja häntä vastaan. Niin kuin tässä tapauksessa tänään oli Isaac Bonga. Lähtökohtaisesti hänessä kuitenkin tosi useasti tänään kiinni. Se tuntuu olevan myrkkyä, arvioi Lehto.
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- Voit lähteä – IS: Lotta Haralan Matias-rakkaalle tyly viesti Japanissa
- Lentopallon MM-kisat 2025
- Ruudun selostaja katsoi Lauri Markkasen valitusta – lausui saman tien selvät sanat
- Kilpakumppani lausui IL:lle selvät sanat Wilma Murrosta
- Ero tuli: Seivästähti vahvisti ikävän tiedon MM-kisojen alla
- Nooralotta Neziriltä musertava päivitys – paljasti lohduttoman tiedon
- Nyt alkaa tapahtua: Totuus Krista Pärmäkosken tilanteesta selviää
- Silja Kosonen täräytti mahtikaaria – nämä sanat eivät jätä mitään epäselväksi
- Ylen suosikkitoimittaja sekoili Japanissa – Heikki Kovalainen näpäytti saman tien
- Voi ei: Kaisa Mäkäräisen jättäneeltä ampumahiihtäjältä murheellinen tilannepäivitys
- Janne Ahoselta rajua tekstiä Ylelle – syyttää päivänselvästä valehtelusta
- Ylen suosikkitoimittaja sekoili Japanissa – Heikki Kovalainen näpäytti saman tien
- Korkeustähti Ella Junnila saapui Japaniin – saman tien ”suuren rikoksen” kohteena
- Silja Kosonen täräytti mahtikaaria – nämä sanat eivät jätä mitään epäselväksi
- Nyt alkaa tapahtua: Totuus Krista Pärmäkosken tilanteesta selviää
- Georgian tähtipelaaja lähestyi taiston tauottua Lauri Markkasta – viesti oli harvinaisen selvä
- Saga Vanninen testasi juoksunopeuttaan – sitten tuli paljonpuhuva arvio naisen kunnosta
- Jonkun se piti sanoa ääneen – Ylen asiantuntijalta brutaali totuus Lotta Haralasta
- Ero tuli: Seivästähti vahvisti ikävän tiedon MM-kisojen alla