Kansainvälinen hiihtoliitto FIS ottaa tulevaksi kaudeksi käyttöön sukupuolitestit naisurheilijoille. Asia on herättänyt keskustelua urheilijoiden keskuudessa.

Norjan maajoukkueessa nykyään valmentava lajilegenda Marit Björgen on puhunut aiheesta Nettavisenille hyväksyvään sävyyn.

– Jos tilanne on mennyt siihen pisteeseen, että se täytyy tehdä, en pidä sitä kovin vaikeana. Meidät testataan muutenkin dopingvalvonnassa, ja haluamme puhtaan urheilun. Jos se on johtopäätös, en ole siitä kovin epäileväinen, avasi hän ajatteluaan.

Björgen kertoi samalla, että hän itse joutui nuorempana todistamaan sukupuolensa hieman erilaisella tavalla.

– Meidän piti mennä lääkärin vastaanotolle ja oikeasti riisua housut ja paljastaa itsemme. En tiedä, menisikö se enää nykyään läpi… He halusivat nähdä, olimmeko todella naisia.

– Meidän piti vain mennä lääkärin vastaanotolle, vetää housut alas, ja sitten hän hyväksyi sen. Pidimme sitä outona jo silloin, mutta se kuului siihen, mitä piti käydä läpi, Björgen sanaili nyt jo huvittuneena.

LUE MYÖS