Jasmi Joensuu on yksi Suomen mielenkiintoisimmista hiihtäjistä uuden kauden alla. Joensuu voitti viime kaudella maailmancupin sprintticupin, ja häneltä odotetaan urotekoja myös olympiakaudella.

Joensuun elämässä on tapahtunut isoja muutoksia viimeisen vajaan vuoden aikana. Hän ilmoitti joulukuussa eronneensa pitkäaikaisesta kumppanistaan. Hän viihtyy nykyään kiekkoilija Markus Granlundin kainalossa.

Joensuu onkin viihtynyt tänä kesänä paljon myös Sveitsissä, jossa Granlund pelaa ammatikseen. Asumiskuviot ovat siis menneet uusiksi. Joensuu vietti loppukesän ja syksyn aikana aikaa miehen luona. Hän avautui asiasta Ilta-Sanomille.

– Olen siellä pätkissä. Nyt menen taas viikoksi lokakuun Val Senalesin maajoukkueleirin jälkeen, Joensuu kertoi IS:lle.

– On ollut kiva vaihtaa vähän maisemaa. Treenipaikatkin siellä ovat ihan loistavia. Olen käynyt Ranskan puolella treenaamassa, selvitti Joensuu.

Joensuulla on oma koti Rovaniemellä. Granlundilla on puolestaan koti Geneven lisäksi myös Helsingissä.

Tästä Ilta-Sanomien juttu.

LUE MYÖS