Ella Junnila näytti valmentajalleen ovea – lausui nyt suoraa tekstiä
Korkeushypyn SE-nainen Ella Junnila on tehnyt tänä vuonna isoja peliliikkeitä uransa suhteen.
Iso muutos nähtiin alkuvuonna, kun Junnila päätti vaihtaa valmentajaa. Yhteistyö Tuomas Sallisen kanssa päättyi hallikauden jälkeen.
Belgiassa Tia Hellebautin alaisuudessa nykyään harjoitteleva Junnila on nyt kirjoittanut rehellisesti voimaharjoittelussa tehdyistä muutoksista. Hän päivitteli asiasta Instagramissa.
– Mä oon vahva korkeushyppääjäksi. Mun voima-arvot on paremmat, kun esimerkiksi mun valmentajalla Tialla oli urheilu aikana. Aina niin ei oo ollut, mutta jo muutamia vuosia tilanne on ollut voiman osalta minun tarpeisiini riittävä. Keväällä valmentajan vaihtoa tehdessä yksi kolmesta prioriteetista (juoksemisen ja tekniikka ekspertiisin lisäksi) oli, että mä halusin tehdä merkittäviä muutoksia mun voimaharjoitteluun. Ihan rehellisesti halusin, että sitä vähennetään ja muutetaan niin, että sen ensisijainen ja ainoa tarkoitus on palvella korkeushyppysuoritusta.
– Se mitä halusin erityisesti vähentää, oli ”vääntäminen”. Sellainen voimaharjoittelu, jossa ollaan niin maksimaalisella alueella, että otsasuoni meinaa puhjeta. Sellasta harjoittelua, jonka jälkeen jalat on kun pölkyt eikä niillä liikahdeta kovin räväkästi, selvitti Junnila päivityksessään.
Junnilan juoksuharjoittelu on muuttunut aiemmasta ja tuonut haasteita. Voimaharjoittelun suhteen on toisin.
– Viime kerralla kerroin, että juoksuharjoittelun määrä oli vastaavalla kolmen viikon jaksolla noussut neljästä yhdeksään. Punttiharjoittelulle on käynyt päinvastaisesti. Yhdeksän harjoituksen sijaa on ollut neljä. Tällä hetkellä mun mielestä voimaharjoitukset on yksiä viikon helpoimpia, koska oon tottunut niin kovaan punttitreeniin. Tästä huolimatta mun testiarvot on siellä missä pitäisi. Romahdusta ei oo päässyt tapahtumaan, vaikka viimeisen ”vääntö” harjoituksen oon tehnyt joskus helmikuussa. Ylläpitäminen on onnistunut uhraamatta terävyyttä, fiilisteli Junnila.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Norjalle riitti – kännissä hiihtänyt kohumies ulos maasta!
- Hiihtoliitto pisti rahahanat kiinni – Suomen loppukauden sensaatio ulos!
- Supertähti loukkaantui Drammenissa – nyt edessä vaikea valinta
- Immun Fight Club – IFC 21.3.2026: Liput, tv, ohjelma
- Suomen joukkue valittu viimeiseen maailmancupiin – yksi tähtinimi jäi pois
- Petter Kukkonen vihjasi suoraan – Krista Pärmäkoskelle voi aueta uusi rooli
- Lake Placid 2026 | Hiihdon maailmancup: Ohjelma, tv, tulokset
- Ylen toimittaja sekoili suorassa lähetyksessä – pyysi nyt anteeksi
- Yle: Eero Hirvosen moka laukaisi uskomattoman tapahtumasarjan – yllättävä puhelu pelasti kaiken
- Maailmancup huipentuu USA:ssa – Ruotsi tuo kaikki tähdet
- Ylen toimittaja sekoili suorassa lähetyksessä – pyysi nyt anteeksi
- Suvi Minkkinen taisteli palkintopallille – voittaja teki yllättävän eleen
- Suomen joukkue valittu viimeiseen maailmancupiin – yksi tähtinimi jäi pois
- Petter Kukkonen vihjasi suoraan – Krista Pärmäkoskelle voi aueta uusi rooli
- Yle: Eero Hirvosen moka laukaisi uskomattoman tapahtumasarjan – yllättävä puhelu pelasti kaiken
- Krista Pärmäkosken uran viimeinen hetki sai Jessie Digginsin itkemään
- Huomionhakua vai huumoria? – Hiihtäjän tempaus kuohutti Holmenkollenissa
- Maailmancup huipentuu USA:ssa – Ruotsi tuo kaikki tähdet
- Katsojat hieroivat silmiään – hiihtäjä joi olutta kesken kilpailun
- Arsi Ruuskasen kyyti hyytyi pahasti – Aino-Kaisa Saarinen esittää epäilyn