Hiihdon MM-kisojen tämän vuoden suurin kohu oli norjalaisten mäkihyppääjien pukuvedätys. Se on johtanut muutoksiin kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n toimiin. Lisää tehtävää on tullut kuitenkin myös muusta syystä.

Kyse on nimittäin naismäkihyppääjien loukkaantumissumasta. Italiassa syksyllä järjestetyissä kisoissa peräti kolme hyppääjää loukkaantui kovissa alastuloissa.

– Näin yhden loukkaantumisen omin silmin. Se oli todella paha. Yritän jatkuvasti päästä siitä yli, mutta se jäi vahvasti mieleen. Se viikonloppu oli todella raskas, ja oli helpotus päästä kotiin ja jättää se taakseen, ruotsalainen mäkihyppääjä Frida Westman vuodatti SVT:lle.

Monet uskovat, että loukkaantumisriskiä kasvatti FIS:n kiristetyt säännöt ja tarkastukset. Naisten kohdalla tuli käyttöön uusi haara-alueen mittaustapa, jolla haluttiin pienentää kankaan määrää asuissa. Tuo ratkaisu lisäsi vauhteja ja teki alastuloista haastavampia.

– Olen pettynyt FIS:ään siitä, että he antoivat tilanteen mennä näin pitkälle. Monet valmentajat varoittivat etukäteen, mitä voisi tapahtua, avautui Westman.

FIS siis reagoi lopulta. Asujen kokoa kasvatettiin yhdellä sentillä, jotta alastulot olisivat parempia.

– Minulle tämä FIS:n viimeisin muutos on ollut pelkästään positiivinen. Tunnen oloni paljon turvallisemmaksi sekä hypyissä että ilmassa, Westman sanoo.

LUE MYÖS